Eurokomisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni reagoval na obavy investorov zo šírenia nákazy v celom finančnom sektore. ”Momentálne to nevidím ako významné riziko,” vyjadril sa. FOTO: Reuters
StoryEditor

Kolaps americkej SVB nepredstavuje významné riziko pre Európu, ubezpečil eurokomisár pre hospodárstvo

13.03.2023, 16:16
Autor:
TASRTASR

Dve z najväčších ekonomík EÚ, Francúzsko a Nemecko, už dnes uviedli, že kolaps nepredstavuje žiadne riziká pre ich finančné systémy.

Kolaps amerických bánk Silicon Valley Bank a Signature Bank nepredstavuje pre Európu vážnu hrozbu. Vyhlásil to v pondelok eurokomisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni. Reagoval tak na obavy investorov zo šírenia nákazy v celom finančnom sektore. TASR správu prevzala z AFP.

"Možnosť nepriameho vplyvu je niečo, čo musíme monitorovať, ale momentálne to nevidíme ako významné riziko," povedal Gentiloni novinárom v Bruseli po tom, ako európske akcie v popoludňajšom obchodovaní prudko klesli.

Uviedol pritom, že vplyv zániku SVB na svetové trhy je "predvídateľný", ale pripomenul, že vplyv je jedna vec a skutočné riziko nákazy je "vec iná".

"Nemyslím si, že v súčasnosti máme v Európe reálne riziko nákazy," povedal. Gentiloni dodal, že Európska únia (EÚ) "monitoruje situáciu v úzkom kontakte s Európskou centrálnou bankou (ECB)".

SVB, kľúčový poskytovateľ pôžičiek pre technologické startupy v Spojených štátoch od 80. rokov minulého storočia, skolabovala po náhlom vyčerpaní vkladov, čo prinútilo regulačné úrady, aby nad ňou prevzali kontrolu.

Dve z najväčších ekonomík EÚ, Francúzsko a Nemecko, už v pondelok uviedli, že kolaps nepredstavuje žiadne riziká pre ich finančné systémy.

Francúzsky minister hospodárstva a financií Bruno Le Maire v rozhovore pre rozhlasovú stanicu France Info v pondelok vylúčil možnosť, že by kolaps amerických bánk mal vo Francúzsku nejaký efekt šírenia nákazy. Aj francúzska centrálna banka skonštatovala, že finančné ústavy v krajine "nie sú vystavené" dôsledkom kolapsu Silicon Valley Bank a Signature Bank.

01 - Modified: 2023-09-24 08:06:51 - Feat.: - Title: Ukrajinská ekonomika prvýkrát od začiatku vojny vzrástla, uviedol štatistický úrad 02 - Modified: 2023-09-22 11:00:00 - Feat.: - Title: IT sektor sa v Žiline derie dopredu, lekári ale región opúšťajú 03 - Modified: 2023-09-22 13:31:04 - Feat.: - Title: Kto chráni Slovákov, aby nepadli do bahna platobnej neschopnosti 04 - Modified: 2023-09-21 14:47:58 - Feat.: - Title: Rast slovenskej ekonomiky bude v tomto aj budúcom roku veľmi mierny 05 - Modified: 2023-09-20 15:41:40 - Feat.: - Title: Bankový súboj vyhrávajú Američania. Kým za morom si užívajú nižšiu infláciu, nás čakajú drahšie hypotéky
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
24. september 2023 16:32