Návšteva čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga nemohla prísť pre ruského vodcu Vladimira Putina vo vhodnejší čas.
V čase, keď sa Rusko zaseklo vo vojne na Ukrajine, bojuje s ekonomickou krízou a západnými sankciami a Medzinárodný trestný súd navyše vydal na Putina zatykač, treba doma aj svetu ukázať - Rusko vôbec nie je izolované a ešte stále má vplyvných spojencov.
Cez vrelé úsmevy a slová o priateľstve však nerovná pozícia dvoch lídrov je viditeľnejšia než kedykoľvek predtým. Moskva teraz potrebuje Peking oveľa viac než Peking Moskvu a z Ruska sa tak postupne stáva čínsky vazal.
Naozajstné priateľstvo bez limitov?
Kremeľ privítal Si Ťin-pchinga s obrovskou pompou – oficiálna časť rokovaní začala včera za fanfár, natiahnutého červeného koberca cez dlhé chodby až do rokovacej sály a hymny oboch krajín.
„Priateľstvo bez limitov“, ku ktorému sa obaja štátnici hlásia, však už skôr na svoje limity narazilo a nezmenil to ani terajší dvojstranný samit v Moskve.
Moskve sa v ťažkých časoch síce dostalo diplomatickej vzpruhy a obaja politici si sľúbili ďalšie posilnenie ekonomickej spolupráce. Otvorenú vojenskú a ani výraznú politickú podporu vo vojne na Ukrajine však Putin nezískal. Namiesto vytúžených čínskych útočných zbraní, o ktorých možných dodávkach sa v posledných dňoch hovorilo, priviezol Si iba svoj mierový plán.
„Mnoho bodov čínskeho mierového plánu by mohlo byť základom pre urovnanie konfliktu na Ukrajine, kedykoľvek budú Západ a Kyjev na to pripravení,“ vyhlásil včera k návrhu Putin, zatiaľ čo Si znovu zdôraznil „nestrannú čínsku pozíciu“.
Čínsky prezident tak podčiarkol dôležitejšiu úlohu ekonomických vzťahov Pekingu s Európou na úkor tých s Moskvou. Práve vzťahy s EÚ by totiž v prípade čínskeho zapojenia trpeli najviac. Peking sa tak bude zrejme ďalej pridržiavať svojho doterajšieho balansovania. Nekritizovať Rusko, vyhýbať sa otvorenej vojenskej pomoci a hovoriť o potrebe zmeny svetového poriadku....
Zostáva vám 85% na dočítanie.