Americká banka Bank of America a švajčiarska UBS zredukovali pôvodné odhady vývoja úrokových sadzieb v USA po tom, ako americká centrálna banka tento týždeň napriek problémom v bankovom sektore úrokové sadzby opäť zvýšila. Zároveň naznačila, že by v cykle zvyšovania sadzieb mohla urobiť pauzu. Banky teraz očakávajú, že konečná výška úrokovej sadzby v USA dosiahne úroveň o 25 bázických bodov nižšiu, než predpokladali pôvodne.
Federálny rezervný systém zvýšil na ostatnom zasadnutí 22. marca hlavnú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov do pásma 4,75 až päť percent. Aj keď mnohí analytici s týmto krokom počítali, časť z nich predpokladala, že po nedávnych otrasoch na bankovom trhu po kolapse amerických bánk Silicon Valley Bank a Signature Bank a následných problémoch švajčiarskeho gigantu Credit Suisse americká centrálna banka zvyšovanie pozastaví.
Analytici z BofA v reakcii na rozhodnutie Fedu teraz odhadujú, že k pauze dôjde v nasledujúcich mesiacoch a pôvodnú prognózu konečnej výšky úrokovej sadzby skresali. Rovnako reagovali aj analytici z UBS.
Bank of America najnovšie počíta s tým, že v júni už Fed úrokové sadzby nezvýši a po májovom očakávanom raste o 25 bázických bodov sa hlavná úroková sadzba ustáli v pásme päť až 5,25 percenta. Aj analytici UBS počítajú s tým, že americká centrálna banka zvýši hlavnú úrokovú sadzbu naposledy v máji, avšak o 50 bázických bodov. Konečná výška sadzby by tak dosiahla 5,25 až 5,50 percenta.
Úpravy v odhadoch urobila aj investičná banka Goldman Sachs, ktorá pôvodne predpokladala, že Fed na marcovom zasadnutí sadzby podrží na pôvodnej úrovni. Konečnú výšku sadzby ponechala nezmenenú (v pásme 5,25 až 5,50 percenta), očakáva však, že Fed naposledy posunie hlavnú úrokovú sadzbu nahor v júni, zatiaľ čo pôvodne očakávala, že tak urobí v júli.