Britská centrálna banka podľa očakávania zvýšila základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu na 4,25 percenta. Uviedla to vo svojom dnešnom oznámení. Urobila tak napriek problémom vo finančnom sektore pre vysokú infláciu, ktorá je stále nad desiatimi percentami. Centrálna banka sa však domnieva, že inflácia začne z terajších mnohoročných maximálnych hodnôt klesať rýchlejšie.
Centrálna banka zvýšila hlavnú úrokovú sadzbu od decembra 2021 už po jedenásty raz. Dnešné zvýšenie je najmenšie od vlaňajšieho júna, základná sadzba je však najvyššie od roku 2008, keď vrcholila globálna finančná kríza.
Centrálna banka sa pomocou sprísňovania menovej politiky snaží dostať pod kontrolu infláciu, ktorá v posledných mesiacoch vyvoláva krízu životných nákladov, štrajky vo verejnom sektore a obavy z recesie. Miera inflácie v Británii sa vo februári prekvapivo ďalej zvýšila a dostala sa na 10,4 z januárových 10,1 percenta.
"MPC (menový výbor) bude naďalej pozorne sledovať náznaky pretrvávajúcich inflačných tlakov, vrátane napätých podmienok na trhu práce, a vývoj rastu miezd a inflácie v službách, "uviedla centrálna banka. "Ak by existovali dôkazy o trvalejších tlakoch, potom by bolo potrebné ďalšie sprísnenie menovej politiky," dodala.
Britská menová autorita nanovo očakáva, že hrubý domáci produkt v druhom štvrťroku mierne stúpne. Ešte minulý mesiac pritom odhadovala, že ekonomika o 0,4 percenta klesne.
Aj keď inflácia "výrazne prekvapila smerom nahor", banka stále očakáva, že rast cien v najbližších mesiacoch prudko zmierni. Rozšírenie štedrejšej vládnej energetickej podpory a pokračujúci pokles veľkoobchodných cien plynu stiahne infláciu z dvojciferných hodnôt, uviedla.
Bank of England bola prvou veľkou centrálnou bankou, ktorá v decembri 2021 začala zvyšovať sadzby. Až do tohto týždňa sa predpokladalo, že sa pripojí ku kanadskej centrálnej banke, ktorá tento mesiac náklady na pôžičky prestala zvyšovať.