Sýrsky prezident Bašár Asad dnes vymenil niekoľko ministrov. Stalo sa tak v čase, keď v krajine počas postného mesiaca ramadánu prudko rastú ceny a zhoršuje sa ekonomická situácia, informovala agentúra AP s odvolaním sa na štátne médiá.
Podľa štátnej tlačovej agentúry SANA prezident Asad nahradil ministrov ropy, vnútorného obchodu, priemyslu a práce a sociálnych vecí. Agentúra dôvody vládnych zmien neoznámila, výmena ministrov sa ale odohráva v čase, keď v krajine narastá napätie kvôli rastu cien a nedostatku potravín v čase sviatku, počas ktorého moslimovia nesmú od úsvitu do súmraku jesť a piť.
Sýrska ekonomika dosiahla najnižšiu úroveň od začiatku konfliktu v roku 2011. V krajine dochádza k nárastu inflácie, prepadu meny a k prudkému nárastu cien potravín. Ide o dopad mnohých rokov trvajúcej vojny, Západom vyhlásených sankcií, rozsiahlej korupcie a ekonomického zrútenia susedného Libanonu, poznamenala agentúra AP.
Po 6. februári, keď Sýriu a susedné Turecko zasiahlo silné zemetrasenie, ktoré usmrtilo viac ako 50-tisíc ľudí, z toho 6000 v Sýrii, sa zlepšili vzťahy Damasku s niektorými arabskými krajinami a do boja zmietanej krajiny zamierila pomoc z mnohých štátov. Sýria teraz dúfa, že práve toto vylepšenie vzťahov s bohatými ropnými krajinami z Perzského zálivu, ktoré kedysi podporovali sýrsku opozíciu, pomôže zmierniť ekonomickú krízu.
Saudskoarabská televízia minulý týždeň informovala, že kráľovstvo vedie rozhovory s Damaškom ohľadom znovuotvorenia ambasády Saudskej Arábie v Sýrii. Ďalšie krajiny Perzského zálivu, vrátane Spojených arabských emirátov či Bahrajnu, znovu otvorili svoje zastúpenie v Damasku už v niekoľkých posledných rokoch.