Euro dnes oslabuje voči americkému doláru, v centre pozornosti investorov zostáva vývoj inflácie a úrokových sadzieb.
Okolo 19:00 hod. jednotná európska mena strácala zhruba 0,4 percenta na 1,0865 dolára. Za celý týždeň si však pripisuje zhruba percento.
Medziročná miera inflácie v eurozóne v marci klesla na 6,9 percenta z februárových 8,5 percenta. Takzvaná jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa kolísavé ceny potravín a energií, však vzrástla o desatinu percentuálneho bodu na nové rekordné maximum 7,5 percenta, napísala agentúra Reuters.
"Európska centrálna banka (ECB) opakovane zdôraznila, že teraz sleduje najmä mieru jadrovej inflácie," uviedol podľa agentúry DPA analytik Christoph Weil zo spoločnosti Commerzbank. "Banka tak zostáva pod tlakom, aby ďalej zvyšovala úrokové sadzby," dodal.
Americké ministerstvo obchodu dnes oznámilo, že medziročný rast cenového indexu výdavkov na osobnú spotrebu v Spojených štátoch sa vo februári spomalil na 5,0 percenta z januárových 5,3 percenta. Tento index je preferovaným ukazovateľom inflácie pre americkú centrálnu banku (Fed).
Údaje o inflácii naznačujú, že ECB bude v budúcnosti zvyšovať úroky výraznejšie ako Fed. "Z hľadiska inflácie je podľa mňa Fed v lepšej pozícii ako ECB," uviedol ekonóm Stuart Cole zo spoločnosti Equiti Capital.
"Predpokladám, že Fed v máji zvýši úroky o štvrť percentuálneho bodu a to bude všetko," dodal. ECB by podľa neho mohla zvyšovať úroky ešte v lete.