Medzinárodný menový fond zhoršil odhad tohtoročného rastu globálnej ekonomiky. Podľa aktualizovanej prognózy fondu sa celosvetový hrubý domáci produkt zvýši o 2,8 percenta, zatiaľ čo v januári MMF tohtoročný rast odhadoval na 2,9 percenta.
Neisté náznaky zo začiatku tohto roka, že by svetová ekonomika mohla dosiahnuť mäkké pristátie s pomalšou infláciou a stabilným rastom, ustúpili pre trvalo vysokú infláciu a nedávne otrasy vo finančnom sektore, uviedol Medzinárodný menový fond vo svojom dnešnom výhľade.
Spomalenie rastu
Tohtoročné tempo rastu spomalí z vlaňajších 3,4 percenta. V budúcom roku počíta fond so zrýchlením rastu na tri percentá. Výhľad na budúci rok však Medzinárodný menový fond mierne zhoršil, v januári čakal rast 3,1 percenta. V najbližších piatich rokoch by sa mal ustáliť v priemere na piatich percentách, čo je najslabšia strednodobá prognóza za niekoľko desaťročí.
Medzinárodný menový fond upozornil, že inflácia síce spomalila, pretože centrálne banky zvýšili úrokové sadzby a ceny potravín a energií sa znížili, základné cenové tlaky ale pretrvávajú a trhy práce sú v rade ekonomík napäté.
Začínajú sa prejavovať aj vedľajšie účinky zvyšovania úrokových sadzieb, do popredia sa dostala zraniteľnosť bankového sektora a vzrástli obavy z nákazy v širšom finančnom sektore. Súčasne sa zdá, že budú pokračovať hlavné sily, ktoré formovali svetovú ekonomiku vlani. Miera zadlženosti zostáva vysoká, ceny komodít sa síce zmiernili, ale vojna pokračuje a geopolitické napätie je vysoké.
Medzinárodný menový fond tiež varoval, že vzhľadom na súčasné riziká sa výhľad môže zhoršiť a šanca na tvrdé pristátie prudko vzrástla. Napätie vo finančnom sektore by mohlo zosilniť a prípadné šírenie nákazy by oslabilo reálnu ekonomiku, pretože by sa zhoršili podmienky financovania. Vojna na Ukrajine by tiež mohla zintenzívniť, čo by spôsobilo vyšší rast cien potravín a energií.
Útlm rozvinutých ekonomík
V prípade alternatívneho scenára s ďalším napätím vo finančnom sektore by sa globálny rast mohol tento rok znížiť až na 2,5 percenta. Bol by tak najnižší od globálneho poklesu v roku 2001, s výnimkou počiatočnej krízy spojenej s pandémiou choroby covid-19 v roku 2020 a globálnej finančnej krízy v roku 2009.
Výrazné spomalenie rastu čaká tento rok rozvinuté ekonomiky, a to na 1,3 percenta z 2,7 percenta v minulom roku. V prípade alternatívneho scenára by sa rast vyspelých ekonomík znížil pod jedno percento. Rast ekonomiky Spojených štátov sa tento rok podľa aktuálneho výhľadu zníži na 1,6 percenta z vlaňajších 2,1 percenta a eurozóny na 0,8 percenta z 3,5 percenta.
Ukrajinská ekonomika má podľa Medzinárodného menového fondu tento rok klesnúť o tri percentá, vlani sa prepadla o 30,3 percenta. Výhľad na budúci rok však Medzinárodný menový fond v prípade Ukrajiny neposkytol. HDP Ruska sa tento rok zvýši o 0,7 percenta po vlaňajšom poklese o 2,1 percenta a na budúci rok zrýchli na 1,3 percenta.
Medzinárodný menový fond dnes tiež predpovedal, že celosvetová inflácia v tomto roku klesne na sedem percent z vlaňajších 8,7 percenta vďaka nižším cenám komodít.