Spotrebiteľské ceny v Česku stúpli v marci medziročne o 15 percent, tempo rastu zvoľnilo z februárových 16,7 percenta. Inflácia je tak najnižšia od vlaňajšieho apríla. Vplyv malo zlacnenie pohonných hmôt, zmiernil rast cien zemného plynu. Takmer o štvrtinu naďalej zdraželi potraviny. Čísla dnes na svojom webe zverejnil Český štatistický úrad. Vývoj inflácie zodpovedá očakávaniam analytikov. Medzimesačne spotrebiteľské ceny v marci stúpli o desatinu percenta.
Spotrebiteľské ceny zmiernili medziročný rast druhýkrát po sebe, je za tým však najmä porovnanie s vlaňajšími už vysokými cenami. Väčšina tohto spomalenia je ovplyvnená vývojom vlaňajšej vyššej porovnávacej základne, uviedla vedúca oddelenia štatistiky spotrebiteľských cien ČSÚ Pavla Šedivá.
Pohonné hmoty boli v marci oproti vlaňajšku lacnejšie o 19 percent, ceny zemného plynu zmiernili medziročný rast na 60 percent zo 74,3 percenta vo februári. Naopak vodné zdraželo o 16,3 percenta, stočné a elektrina zhruba o 30 percent, tuhé palivá o viac ako polovicu a teplo a teplá voda o 44,6 percenta.
Ceny potravín a nealkoholických nápojov medziročne stúpli o 23,5 percenta. Zhruba o tretinu zdraželi ryža, múka a bravčové mäso, o viac ako 45 percent sa zvýšila cena polotučného mlieka a o tri štvrtiny cena vajec. Zelenina v marci oproti vlaňajšku zdražela takmer o 30 percent, cena cukru je dvojnásobná.
Ceny stravovacích služieb stúpli medziročne o 21,5 percenta a ceny ubytovania o viac ako 19 percent. Dovolenky zdraželi takmer o štvrtinu, odevy a obuv o 14,3 percenta. Úhrnom ceny tovarov v marci medziročne stúpli o 17,0 percenta a ceny služieb o 11,7 percenta.
V porovnaní s februárom ceny tovarov úhrnom vzrástli o 0,1 percenta a ceny služieb o 0,3 percenta. Zdražovali niektoré potraviny, plnotučné mlieko o šesť percent a zelenina o päť percent. Oproti júnu poskočili aj ceny ubytovania a stravovania, odevov a obuvi, o 3,1 percenta sa zvýšili ceny sociálnej starostlivosti. Medzimesačne klesli ceny pohonných hmôt, zemného plynu a dovoleniek. Z potravín proti februáru o desatinu zlacneli vajcia a dole išli tiež ceny masla, syrov a tvarohov.
ČSÚ dnes zverejnil tiež informácie o februárovom vývoji cien v zahraničnom obchode. Medziročný rast vývozných cien sa spomalil na 7,6 percenta oproti januárovému nárastu o 8,6 percenta. Pri dovoze sa ceny vo februári medziročne zvýšili o 4,9 percenta, zatiaľ čo v januári stúpli o 8,1 percenta. Medzimesačne ceny klesli, vývozné o 0,7 percenta a dovozné o 1,5 percenta. "Išlo o pokles šiesty mesiac v rade. Značný podiel na tomto vývoji malo posilnenie koruny voči euru a doláru, "uviedol vedúci oddelenia štatistiky cien priemyslu a zahraničného obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš.