Export ropy z Ruska v marci vzrástol na najvyššiu úroveň za takmer tri roky aj napriek západným sankciám. Príjmy z jej predaja však oproti minulému roku výrazne klesli. Uviedla to v piatok Medzinárodná agentúra pre energetiku.
Po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 uvalil Západ na Moskvu množstvo sankcií vrátane cenových stropov na ropu a ropné produkty a embarga na ich dovoz do Európskej únie.
Rusko na to zareagovalo znížením produkcie ropy o 500-tisíc barelov (1 barel = 159 litrov) denne. Jeho partneri v ropnom karteli OPEC+ začiatkom tohto mesiaca šokovali trhy, keď oznámili, že od mája tiež znížia produkciu.
Podľa IEA však celkové dodávky ropy z Ruska minulý mesiac vzrástli oproti februáru o 600-tisíc barelov denne na 8,1 milióna barelov/deň. Hoci aj príjmy Ruska z ropy v marci stúpli o 1 miliardu USD na 12,7 miliardy USD (11,53 miliardy eur), stále boli o 43 percent nižšie v porovnaní s rovnakým mesiacom predchádzajúceho roka.
Agentúra so sídlom v Paríži uviedla, že k vyšším marcovým príjmom prispel z veľkej časti nárast vývozu ropných produktov, ktorý sa vrátil na úroveň spred pandémie ochorenia COVID-19, pričom stúpol o 450-tisíc barelov denne na 3,1 milióna barelov/deň.
Vývoz ruskej ropy vzrástol v marci o 100.000 barelov denne na 5 miliónov barelov/deň, pričom India minulý mesiac nahradila Čínu a stala sa hlavnou destináciou ruských zásielok v Ázii.