StoryEditor

Volkswagen vybuduje v Indonézii ekosystém batérií pre elektrické vozidlá

17.04.2023, 08:56
Autor:
TASRTASR

Indonézia má najväčšie svetové zásoby niklu a snaží sa rozvíjať nadväzujúce priemyselné odvetvia vrátane výroby batérií pre elektrické vozidlá.

Nemecká automobilová skupina Volkswagen (VW) vybuduje ekosystém batérií pre elektrické vozidlá v Indonézii, kde bude spolupracovať s viacerými zahraničnými firmami vrátane čínskeho producenta nerastných surovín Zhejiang Huayou Cobalt. Uviedlo to indonézske ministerstvo investícií. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Výrobcovia automobilov sa obracajú na Indonéziu, ktorá má bohaté zásoby suroviny potrebných pri výrobe batérií. Chcú tak znížiť svoje náklady a dobehnúť lídra na trhu elektromobilov, americkú spoločnosť Tesla.

Indonézsky minister investícií Bahlil Lahadalia v nedeľu 16. apríla uviedol, že VW, najväčšia európska automobilka, bude spolupracovať s firmami Vale, Ford, Huayou, francúzskou Eramet a niekoľkými indonézskymi firmami, ako je Merdeka Gold Copper, materská spoločnosť Merdeka Battery, a energetická firma Kalla Group.

Partnerstvo bude pozostávať zo spoločných podnikov a dodávok surovín, uviedol minister vo vyhlásení na priemyselnom veľtrhu v nemeckom Hannoveri, kde sa stretol sa so zástupcami viacerých spoločností vrátane chemického gigantu BASF, Eramet a Volkswagen. 

Investíciu Volkswagenu má realizovať jeho batériová divízia PowerCo.

Bahlil tiež povedal, že koncern BASF prejavil záujem o vybudovanie závodu na výrobu batériových materiálov v spolupráci so spoločnosťou Eramet v severnej Indonézii. Celková investícia sa odhaduje na približne 2,6 miliardy USD (2,35 miliardy eur).

Indonézia má najväčšie svetové zásoby niklu a snaží sa rozvíjať nadväzujúce priemyselné odvetvia vrátane výroby batérií pre elektrické vozidlá.

Minulý mesiac americká automobilka Ford oznámila svoju prvú investíciu v Indonézii, keď sa pripojila k firmám Vale Indonesia a Huayou v závode na spracovanie niklu v hodnote 4,5 miliardy USD.

Volkswagen v marci uviedol, že plánuje investovať 180 miliárd eur počas piatich rokov do oblastí, ako sú výroba batérií a získavanie surovín.

01 - Modified: 2023-10-03 19:22:55 - Feat.: - Title: Zistenie HN: Megainvestícia na juhu Slovenska má byť definitívne zastavená. Baterkáreň potopili ceny energií 02 - Modified: 2023-10-02 10:13:20 - Feat.: - Title: Indonézia otvorila prvú vysokorýchlostnú železnicu v juhovýchodnej Ázii 03 - Modified: 2023-09-27 22:00:00 - Feat.: - Title: Veľké zmeny na cestách: dáta ukazujú strmý pád dieselov v Európe. Čo za ním stojí? 04 - Modified: 2023-09-25 11:50:30 - Feat.: - Title: Sulík ignoroval miliardovú čínsku investíciu oveľa väčšiu ako Volvo, tvrdí Matovič. Získali ju Maďari 05 - Modified: 2023-09-18 05:04:00 - Feat.: - Title: Únia sa môže stať rovnako závislou od čínskych batérií ako bola od energií z Ruska
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
04. október 2023 18:45