Svetový dopyt po striebre v minulom roku vzrástol o 18 percent na rekordných 1,24 miliardy uncí. To vytvorilo obrovský deficit ponuky, ktorý by mal pokračovať aj v najbližších rokoch. Vyplýva to zo správy, ktorú dnes zverejnila odvetvová organizácia Silver Institute.
Dopyt po striebre bol rekordný od všetkých hlavných užívateľov - od výrobcov šperkov, z priemyslu i kupcov mincí a zliatkov. Striebro sa používa v mnohých priemyselných odvetviach vrátane elektroniky a solárnych panelov. Dopyt po ňom rastie spolu s tým, ako sa svet odkláňa od fosílnych palív.
V minulom roku prevýšil dopyt ponuku o 237,7 milióna uncí, čo bol pravdepodobne rekordný údaj, upozornil Silver Institute. Vlaňajší deficit ponuky spolu s deficitom 51,1 milióna uncí v roku 2021 tak vymazali kumulatívne prebytky z predchádzajúceho desaťročia. V tomto roku by dopyt mal prekonať ponuku o 142,1 milióna uncí.
Konzultant spoločnosti Metal Focus, ktorá pripravila údaje pre Silver Institute, Philip Newman ale upozornil, že nedostatok striebra na trhu nemusí nevyhnutne spôsobiť prudký rast cien. Viditeľné zásoby striebra síce klesajú, obrovské množstvo kovu však vlastnia jednotlivci a investori, čo by mohlo vyplniť medzery v ponuke.
Ceny striebra od roku 2020 prevažne klesali, keďže úrokové sadzby rástli. To odrádzalo od investícií do drahých kovov, ktoré neponúkajú úrok. Tento rok by sa cena mala v priemere pohybovať okolo 21,3 dolára za troyskú uncu (31,1 gramu), čo je pod vlaňajším priemerom 21,73 USD.
Newman tiež upozornil, že India vlani doviezla obrovské množstvo striebra, tento rok by sa ale dopyt v krajine mal zmierniť. V dlhodobejšom horizonte neočakáva výraznejší pohyb na strane dodávok striebra. Dopyt by však mal zostať silný, zvlášť z priemyslu, napísala agentúra Reuters.