Spotreba plynu v krajinách Európskej únie od augusta 2022 do marca 2023 klesla v porovnaní s priemerom za posledných päť rokov o 17,7 percenta. Krajiny Európskej únie tak prekonali svoj cieľ znížiť spotrebu plynu v zime o 15 percent. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnil Európsky štatistický úrad Eurostat. Česká republika splnila stanovený cieľ poklesu, aj keď zníženie spotreby bolo o niečo nižšie, ako predstavoval priemer krajín Únie, vyplýva z údajov Eurostatu.
Krajiny Únie si vlani stanovili dobrovoľný cieľ znížiť do marca spotrebu plynu o 15 percent. Tento cieľ bol jedným z mnohých mimoriadnych opatrení prijatých po tom, ako ruské dodávky po invázii na Ukrajinu klesli, čo vyvolalo európsku energetickú krízu.
Väčšina krajín cieľ Európskej únie splnila. Spotreba plynu sa zvýšila len na Malte, ktorá je najmenším európskym konzumentom plynu, a to o 12,7 percenta. Nižší pokles ako 15 percent zaznamenali Írsko, Slovensko, Španielsko, Poľsko, Slovinsko a Belgicko. Naopak, najviac klesla spotreba vo Fínsku, a to o 55,7 percenta. V Litve sa znížila o 40,5 percenta a vo Švédsku o 37,2 percenta.
Európa tento rok zažila nezvyčajne teplú zimu vrátane obdobia rekordných teplôt, čo pomohlo znížiť dopyt po plyne na vykurovanie domácností. Analytici upozorňujú, že nižšiu spotrebu plynu v zime spôsobila kombinácia počasia, politík zameraných na riešenie energetickej krízy a zníženie výroby v niektorých priemyselných odvetviach v reakcii na vysoké ceny plynu.
Nižšia spotreba plynu tiež pomohla krajinám Únie ukončiť zimu s neobvykle plnými zásobníkmi. V súčasnosti sú zaplnené z 57 percent, čo je viac ako dvojnásobok úrovne v rovnakom období minulého roka, vyplýva z údajov organizácie Gas Infrastructure Europe.
Európske ceny plynu od decembra klesajú práve vďaka relatívne plným zásobníkom, miernemu počasiu a slabšiemu dopytu. V posledných týždňoch sa ceny znížili na najnižšiu úroveň z doby pred začiatkom invázie na Ukrajinu, napísala agentúra Reuters.