Európsky parlament EP dnes drvivou väčšinou schválil nariadenie MiCA, čo sú pravidlá regulácie kryptomenových trhov. Je to prvá ucelenejšia sada predpisov pre kryptografické odvetvia na svete, uviedla agentúra Reuters. EP schválil aj ďalšie opatrenia, ktoré sa v sektore kryptomien zameriavajú na boj proti praniu špinavých peňazí. Europoslanci za Českú pirátsku stranu opatrenia kritizujú, chcú zachovať určitú mieru anonymity.
Prevody virtuálnych aktív, ako sú bitcoiny, doteraz európska legislatíva o finančných službách nijako neupravovala. Teraz za reguláciu MiCA (Markets in Crypto-assets) hlasovalo 517 europoslancov, 38 ich bolo proti a 18 sa hlasovania zdržalo.
Konkurenčná výhoda
Schválené pravidlá vstúpia do platnosti od polovice budúceho roka. Požadujú, aby sa firmy, ktoré v únii ponúkajú služby v sektore kryptomien, registrovali a poskytli presné údaje o svojej identite. Potom získajú licenciu od regulačných orgánov EÚ. Pravidlá už skôr schválili štáty EÚ.
„Vďaka regulácii MiCA získalo európske odvetvie kryptoaktív regulačnú transparentnosť, ktorú krajiny ako Spojené štáty nemajú," uviedol europoslanec Stefan Berger z frakcie Európskej ľudovej strany PPE, ktorý zákon predkladal. Dodal, že tak EÚ získa konkurenčnú výhodu.
„Dúfam, že by sa naše pravidlá mohli stať vzorom pre ďalšie krajiny," povedala v stredu v rozprave o súbore opatrení eurokomisárka pre finančné služby Mairead Mcguinnessová.
Nespokojnosť vyjadrila europoslankyňa Aurore Lalucqová z ľavicového zoskupenia Pokrokové spojenectvo socialistov a demokratov (S & D). „Kryptokratovia hráči budú môcť začať uplatňovať základné pravidlá tradičných financií," uviedla pri stredajších debatách.
„Je to dobré, je to lepšie ako nič, ale stačí to? Nie," povedala Lalucqová. Vyjadrila tiež poľutovanie nad plánovanými termínmi podávania žiadostí a na príklade vysvetlila, že najväčšia platforma pre obchodovanie s kryptomenami na svete, kryptomenová burza Binance, bude schopná vyhovieť požiadavkám MiCA až o 18 mesiacov. „Teda za 18 mesiacov, počas ktorých nebudú mať sporitelia žiadnu ochranu," dodala.
Regulácia kryptomien
Aby sa zašlo pri regulácii kryptomien ešte ďalej, požadovala v príspevku na blogu na začiatku apríla aj členka dozornej rady Európskej centrálnej banky ECB Elizabeth McCaulová.
EP tiež hlasoval pomerom 529 ku 29 za samostatné opatrenia známe ako nariadenie o prevode finančných prostriedkov. Tá vyžaduje, aby prevádzkovatelia kryptomenových služieb identifikovali svojich zákazníkov tak, aby zabraňovali praniu špinavých peňazí.
Nové pravidlá pre kryptomeny uškodia neziskovým organizáciám a whistleblowerom, varujú českí Piráti, ktorí hlasovali proti novej legislatíve. „Nové opatrenia povedú k povinnej registrácii či identifikácii vlastníkov kryptomien. To bude problém napríklad pre financovanie disidentov, ako je ruský opozičník Alexej Navaľnyj," uviedli Piráti v tlačovej správe.
„Piráti vidia kryptomeny skôr ako takú digitálnu hotovosť, a preto si nemyslíme, že by malo byť vo všetkých prípadoch dohľadateľné, kto tú transakciu zasiela, mala by určite existovať určitá miera anonymity pre transakcie s kryptoaktívami. A preto Piráti nemohli túto legislatívu podporiť a hlasovali sme proti nej," povedal ČTK europoslanec za Pirátov Marcel Kolaja.