Hrubý domáci produkt Spojených štátov sa v prvom štvrťroku v prepočte na celý rok zvýšil o 1,1 percenta. Je to nečakane prudké spomalenie z 2,6 percenta vo štvrtom kvartáli, uviedlo dnes vo svojom rýchlom odhade americké ministerstvo obchodu. Číslo je horšie ako predpoklady analytikov, ktorí očakávali spomalenie rastu ekonomiky na dve percentá.
Za výrazným spomalením rastu je najmä pokles investícií do zásob. Americká ekonomika spomaľuje okrem iného pre dopady zvyšovania úrokových sadzieb a vysokej inflácie. Očakáva sa, že rast v nadchádzajúcom období ešte zvoľní, uviedla CNBC.
Výdavky vzrástli
Rast ekonomiky spomalil aj napriek tomu, že sa zvýšil cenový index výdavkov na osobnú spotrebu, ktorý vzrástol o 4,2 percenta. Číslo je horšie ako predpoklady analytikov, ktorí očakávali prírastok HDP o 3,7 percenta. Americká centrálna banka index výdavkov na osobnú spotrebu pozorne sleduje pri rozhodovaní o výške základnej úrokovej sadzby.
Fed podľa analytikov napriek spomaleniu tempa rastu na budúci týždeň opäť zvýši základný úrok o štvrť percentuálneho bodu. Od vlaňajšieho marca, keď bol hlavný úrok blízko nuly, Centrálna banka sadzby zvýšila už o 4,75 percentuálneho bodu. Základný úrok je teraz v pásme 4,75 až 5,00 percenta.
Vysoká inflácia
Miera inflácie predstavovala v USA v marci päť percent, a bola tak najnižšia takmer za dva roky. Zostúpila síce z júnového maxima deväť percent, zostáva však výrazne nad dvojpercentným inflačným cieľom Fedu.
Rast hospodárstva zároveň nepriaznivo zasiahli problémy v bankovom sektore, ktoré sa pravdepodobne prejavia v ekonomike. Očakáva sa, že tieto dva faktory – zvyšovanie sadzieb a prípadná úverová kríza – koncom tohto roka priblížia ekonomiku k recesii. Spotrebitelia však zatiaľ odolávajú a očakáva sa, že využijú nadmerné úspory a kúpnu silu na to, aby bol ekonomický pokles krátky a plytký. Rast podľa odhadov podporí aj silný trh práce - miera nezamestnanosti sa v marci znovu znížila a predstavovala 3,5 percenta.