Miera inflácie v Turecku v apríli zvoľnila na 43,68 percenta z marcových 50,51 percenta. Uviedol to dnes turecký štatistický úrad. Číslo je mierne lepšie ako predpoklady analytikov. Krajinu čakajú v polovici mája parlamentné a prezidentské voľby, v ktorých by mohol pre vysoké životné náklady stratiť väčšinu úradujúci prezident Recep Tayyip Erdogan, uviedla agentúra Reuters. Podľa indexu, ktorý zostavujú akademici, však spotrebiteľské ceny v krajine rástli podstatne rýchlejším tempom. Podľa kritikov nie je navyše výpočet miery inflácie štatistického úradu transparentný.
Vlani sa miera inflácie v Turecku dostala až na 85,51 percenta, maximum za 24 rokov. Na vine bola najmä menová kríza. Erdogan totiž po tureckej centrálnej banke chcel, aby proti inflácii bojovala znižovaním základnej úrokovej sadzby, hoci iné centrálne banky postupujú opačne - sadzby teda v podobnej situácii zvyšujú.
Medzimesačne sa index spotrebiteľských cien zvýšil o 2,39 percenta. Analytici v ankete agentúry Reuters odhadovali, že ceny sa zvýšia o 2,6 percenta oproti marcu a že v porovnaní s vlaňajším aprílom stúpnu o 44 percent.
Najväčší medziročný nárast, o 66,62 percenta, zaznamenal sektor zdravotníctva. Za ním nasledovali reštaurácie a hotely a potom jedlo a nealkoholické nápoje. Podľa prieskumu by rast spotrebiteľských cien mal ku koncu roka dosiahnuť 46,5 percenta.
Podľa indexu, ktorý od roku 2020 zostavuje nezávislá skupina akademikov ENAG, ale spotrebiteľské ceny rástli viac ako dvojnásobným tempom, ako aké uvádza oficiálna štatistika. Skupina uviedla, že podľa jej zistení boli ceny v apríli medziročne vyššie o 105 percent. V porovnaní s marcom sa potom zvýšili o bezmála päť percent.
Turecký štatistický úrad čelí kritike, že nie je pri výpočte miery inflácie transparentné. Úrad v uplynulom roku prestal zverejňovať informácie o spotrebnom koši, na základe ktorého rast cien meria. Skladba koša pritom môže výrazne ovplyvniť výsledok merania. Na konci marca turecké odbory uspeli na správnom súde v Ankare so žiadosťou, aby úrad zoznam položiek v koši začal znovu zverejňovať. Ten tak ale doteraz neurobil, píše agentúra Bianet.
Kríza životných nákladov pohltila úspory domácností a zrazila Erdoganovu popularitu pred prezidentskými a parlamentnými voľbami plánovanými na 14. mája. Tie sú považované za najväčšiu skúšku pre 69-ročného prezidenta za 20 rokov jeho vlády - najskôr vo funkcii premiéra a potom prezidenta. Niektoré prieskumy ukazujú, že proti nemu teraz stojí súper, ktorý má reálnu šancu ho poraziť - kandidát opozície Kemal Kiliçdaroglu.
Práve Kiliçdaroglu vsadil na infláciu ako výraznú tému svojej predvolebnej kampane. Veľkú publicitu malo jeho video natočené v kuchyni, kde v ruke drží cibuľu a varuje, že pri súčasnom tempe zdražovania bude kilogram tejto zeleniny čoskoro stáť 100 tureckých lír. To je zhruba trikrát toľko ako súčasné ceny, píše portál Politico.