Dovoz ruskej ropy do Indie sa vlani zdesaťnásobil. Uviedol to indický finančný ústav Bank of Baroda, nad ktorým má kontrolu štát. Kým v roku 2021 zastupovala ruská ropa dve percentá ročného dovozu ropy do Indie, vlani to bolo takmer 20 percent, informovala dnes s odvolaním sa na správu indickej banky stanica BBC.
Západné krajiny po ruskej invázii na Ukrajinu obmedzujú dovoz energií z Ruska. Moskva preto ropu a ďalšie suroviny predáva so zľavou krajinám, ako je India alebo Čína. India, ktorá je treťou najväčšou ekonomikou v Ázii a zároveň tretím najväčším dovozcom ropy na svete, vlani vďaka zvýšeniu dodávok ropy z Ruska ušetrila asi päť miliárd dolárov. To znamená úsporu 89 dolárov na jednu tonu suroviny.
India napriek tlaku zo strany západoeurópskych krajín a Spojených štátov odmietla dodržiavať západné sankcie na ruský dovoz. Dillí tiež výslovne neodsúdilo ruskú inváziu na Ukrajinu. India svoje nákupy ropy obhajuje tým, že ako krajina závislá od dovozu energií a s miliónmi ľudí žijúcich v chudobe nie je schopná platiť vyššie ceny.
Od začiatku vojny na Ukrajine dovážala Európa z Ruska šesťkrát viac energií ako India, povedal vlani v jednom televíznom rozhovore indický minister zahraničia Subrahmanjam Džajšankar. "Európe sa podarilo znížiť dovoz a zároveň to urobiť spôsobom, ktorý je pohodlný," povedal. "Ak ide o princíp, tak prečo Európa neznížila (dovoz) hneď prvý deň? "dodal.
Vzhľadom na to, že koniec ozbrojeného konfliktu na Ukrajine je v nedohľadne, niektorí analytici očakávajú, že Rusko bude najväčším ázijským dovozcom energií aj naďalej ponúkať lacnú ropu. "Očakávame, že odber ruskej ropy zostane obmedzený na tieto dve krajiny (Indiu a Čínu), čím sa udržia vysoké zľavy," povedala BBC analytička Vandana Hariová zo spoločnosti Vanda Insights.