Zástupcom Ruska, Ukrajiny, Turecka a OSN sa dnes nepodarilo dojednať predĺženie dohody o preprave poľnohospodárskych komodít z ukrajinských prístavov cez Čierne more. Dohodli sa ale na pokračovaní rozhovorov, informovalo turecké ministerstvo obrany. Podľa neho rozhovory zaznamenali "pozitívny a konštruktívny vývoj", napísala agentúra Reuters. Platnosť súčasnej dohody sa končí o týždeň.
Ruská štátna agentúra TASS dnes večer s odvolaním sa na nemenovaný zdroj, oboznámený s vyjednávaním, napísala, že dohoda bude znovu predĺžená o 60 dní, pričom toto rozhodnutie by mohol "už tradične" ohlásiť turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po telefonáte so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom, ktorý by sa mohol uskutočniť v piatok či v sobotu. Možné predĺženie dohody, ktorej platnosť po poslednom predĺžení by mala vypršať 18. mája, by malo byť zo strany Ruska gestom podniknutým v nádeji na splnenie ruských požiadaviek.
V Istanbule rokovali zástupcovia OSN a tiež námestníci ministrov obrany Ruska, Ukrajiny a Turecka. Rokovania budú podľa Ankary pokračovať na technickej úrovni.
Moskva dlhodobo tvrdí, že nie je napĺňaná tá časť dohody, ktorá počíta s odstránením prekážok pre vývoz ruských potravín a hnojív. Odmieta súhlasiť s predĺžením platnosti dohody, pokiaľ nebudú uspokojené jej požiadavky. Kyjev chce, aby bola platnosť dohody predĺžená na dlhší čas.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov dnes podľa agentúry Reuters odmietol vývoj rokovaní o obilnej dohode komentovať. Nevylúčil však, že by vo veci mohli po telefóne rokovať ruský prezident Vladimir Putin a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Dohodu umožňujúcu vývoz miliónov ton obilia z ukrajinských čiernomorských prístavov, ktorú sprostredkovali OSN a Turecko, Ukrajina a Rusko podpísali vlani v júli. Ukrajina sa od vlaňajšieho februára bráni ruskej agresii, súčasťou vojenských operácií bolo pôvodne aj zablokovanie ukrajinských čiernomorských prístavov. Tento rok v marci sa podarilo dohodnúť predĺženie dohody. Ukrajina tvrdila, že bude predĺžená o 120 dní, Rusko ale trvalo na tom, že len o 60 dní, teda do 18. mája.
Dohoda od vlaňajšieho júla umožnila vývoz zhruba 30 miliónov ton potravín z ukrajinských prístavov, ktoré predtým vojna vyvolaná Ruskom uzavrela. Podľa OSN to prispelo k zníženiu svetových cien potravín a pomohlo predovšetkým viacerým rozvojovým krajinám. Práve do nich značná časť ukrajinského obilia smeruje.