Svetové akcie tento rok do konca mája prevažne rástli, najviac sa darilo technologickým spoločnostiam. Nemecké a japonské indexy sa dostali na rekordné hodnoty. Naopak pokles zaznamenali britské a čínske akcie. Vyplýva to z analýzy spoločnosti Portu.
"Prvých päť mesiacov roka sa na akciových trhoch nieslo v znamení prevažne býčej nálady, ktorú však postupne narušilo niekoľko udalostí. Krach viacerých bánk, obavy z recesie a napätie ohľadom dlhového stropu v USA však investorov neodradili. K ich optimizmu navyše prispel nový fenomén, umelá inteligencia," uviedol analytik Portu Marek Malina.
Kľúčový index S&P 500 vzrástol podľa Malinu od začiatku roka o desať percent. Jeho výkonnosť však úplne zatienil technologický index Nasdaq Composite, ktorý maže straty z roku 2022, v ktorom odpísal 33 percent. V tomto roku sa jeho hodnota zvýšila o štvrtinu. Darí sa najmä akciám spoločností, ktoré by mohli ťažiť z nástupu umelej inteligencie. Akcie Googlu si za pol roka pripísali 39 percent, Microsoftu 38 percent, Amazonu 42 percent, Méty 110 percent a Nvidie dokonca 180 percent. Nedarilo sa akciám bánk a energetických spoločností kvôli neistote na bankovom trhu, respektíve klesajúcim cenám komodít.
Zahanbiť sa nenechali ani európske akcie. Paneurópsky index Euro Stoxx 50 tento rok zatiaľ vzrástol o 12 percent a nemecký index DAX 40 dosiahol historické maximum. "Nižšie ocenenie akcií, pozitívny sentiment zo zvládnutia energetickej krízy a pravdepodobné vyhnutie sa recesii v Európskej únii tlačia európske akcie nahor. Naproti tomu britský akciový trh reprezentovaný indexom FTSE 100 sa naďalej potýka s problémami a za prvých päť mesiacov roka odpísal 0,6 percenta," uviedol.
Japonský index Nikkei 225 vzrástol o pätinu a dosiahol najvyššiu hodnotu za posledných 33 rokov. Darí sa mu vďaka slabšiemu jenu, nízkemu ocenenia akcií vzhľadom na úrokové sadzby, reformám správy a riadenia spoločností a tiež investíciám Warrena Buffetta do japonských spoločností.
Situácia v Číne je veľmi odlišná. Index Hang Seng je na najnižšej úrovni od finančnej krízy v roku 2009 a v prvej polovici tohto roka stratil 2,7 percenta svojej hodnoty. Investori sa od druhej najväčšej ekonomiky odvracajú kvôli jej pomalému zotavovaniu z pandémie, geopolitickému smerovaniu a obmedzovaniu vývozu západných technológií, upozornil Malina.
Akcie americkej spoločnosti Dish, ktorá začína doplácať na postupné znižovanie útrat za prémiové služby, stratili od začiatku roka 54,4 percenta a ide tak o najstratovejšiu akciu indexu S&P 500. Výraznejšie prepadla tiež európska automobilka Volkswagen, ktorá stráca podiel na trhu s elektrickými automobilmi v Číne a dopláca na svoje cyklické spomalenie. Od začiatku roka sú jej akcie o 25,43 percenta nižšie, poznamenal.