Celkovo 189,3 miliardy eur by mala mať Európska únia k dispozícii na výdavky v budúcom roku. Počíta s tým návrh rozpočtu Európskej únie, ktorý dnes predstavila Európska komisia. Peniaze by podľa exekutívy Európskej únie mali rovnako ako tento rok smerovať predovšetkým do zelených a digitálnych projektov, ale aj pomôcť majú krajinám tiež vyrovnávať sa s dopadmi vojny na Ukrajine a nebývale vysokej inflácie. Štáty bloku budú paralelne s rozpočtom čerpať peniaze z mimoriadneho postpandemického fondu, v ktorom bude na budúci rok 113 miliárd eur. Konečné slovo pri schvaľovaní rozpočtu budú mať na jeseň členské krajiny a Európsky parlament.
Najväčšia časť rozpočtového balíka má ako každoročne padnúť na poľnohospodárske dotácie, na ktoré komisia vyčlenila 53,8 miliardy eur. Do štrukturálnych fondov, ktoré sú určené pre menej rozvinuté krajiny a regióny, poputuje 47,9 miliardy eur. Na rozvojovú a susedskú pomoc plánuje komisia vyčleniť 15,8 miliardy eur, do výskumného programu Horizont zamieri 12,8 miliardy eur, na strategické investície 4,6 miliardy eur.
"Rozpočet Európskej únie aj naďalej poskytuje Európe prostriedky na riešenie súčasných i budúcich výziev. Rovnako ako národné rozpočty však čelia obmedzeniam, keďže náklady rastú, a potreby financovania neklesajú, "vyhlásil v narážke na hospodárske ťažkosti spojené s vysokou infláciou eurokomisár pre rozpočet Johannes Hahn.
Konečnú výšku rozpočtu určí vyjednávanie členských krajín s europoslancami, od pôvodného návrhu sa však spravidla líši najviac o niekoľko miliárd. Mimo rámca rozpočtu chcú krajiny únie riešiť aj ďalšiu podporu Ukrajine vrátane navýšenia fondu, z ktorého financujú poskytovanie zbraní a munície Kyjevu.