Americká centrálna banka v súlade s očakávaniami prerušila cyklus sprísňovania menovej politiky. Jej šéf Jerome Powell skonštatoval, že viac ako jedno ročné zvyšovanie úrokových sadzieb sa v ekonomike ešte nestihlo prejaviť.
"Zvýšili sme našu kľúčovú úrokovú sadzbu o päť percentuálnych bodov a pokračovali sme v rýchlom znižovaní objemu cenných papierov v našej bilancii. Urobili sme veľa a plné účinky nášho sprísňovania sa ešte len prejavia," uviedol Powell.
Vplyvy sprísňovania sa začínajú prejavovať "v sektoroch ekonomiky, ktoré sú najviac citlivé na úrokové sadzby, najmä v sektore bývania a investícií". Podľa Powella "bude ešte nejaký čas trvať, kým sa účinky menovej reštrikcie prejavia naplno, najmä pokiaľ ide o infláciu."
Powell však vyjadril optimizmus v súvislosti s bojom Fedu proti inflácii a vyhlásil, že rôzne faktory signalizujú pokrok v tento oblasti. "Takmer môžem povedať, že podmienky, ktoré potrebujeme vidieť, aby sa inflácia znížila, sa napĺňajú."
Menový výbor v stredu ponechal kľúčovú úrokovú sadzbu v pásme 5 % až 5,25 %. Ekonómovia vo všeobecnosti počítali s týmto rozhodnutím.
"Ponechanie cieľového rozpätia na tomto zasadnutí umožní menovému výboru posúdiť dodatočné informácie a ich dôsledky pre menovú politiku," uvádza sa vo vyhlásení FOMC.
Fed od marca 2022 sprísnil menovú politiku desaťkrát, pričom kľúčová sadzba za ten čas vzrástla celkovo o 5 percentuálnych bodov a dostala sa na najvyššiu úroveň od augusta 2007.
Menový výbor však upozornil, že táto pauza neznamená koniec sprísňovania a že sadzby tento rok ešte porastú. Predstavitelia Fedu aktuálne vidia kľúčový úrok na konci roka na úrovni 5,6 %, čo predpokladá ďalšie dve zvýšenia o 25 bázických bodov.