Wall Street sa v piatok síce oslabila, ale za celý uplynulý týždeň si výrazne polepšila. Širší index S&P 500 zaznamenal najlepší týždeň od marca. Náladu na trhu zlepšilo spomalenie inflácie v USA a prerušenie cyklu sprísňovania menovej politiky.
Kľúčový americký index Dow Jones Industrial Average v piatok stratil 108,94 bodu alebo 0,32 percenta a uzavrel na 34 299,12 bodu. S&P 500 klesol o 0,37 percenta na 4409,59 bodu a technologický Nasdaq Composite o 0,68 percenta na 13 689,57 bodu.
Technológie rastú
S&P 500 si za celý týždeň pripísal 2,6 percenta a vzrástol najviac od marca. Širší index zaznamenal piaty ziskový týždeň po sebe, čo je jeho najdlhšia pozitívna séria od novembra 2021.
Nasdaq Composite stúpol o 3,3 percenta a zaznamenal najlepší týždeň od marca. To bol pre technologický index už ôsmy ziskový týždeň po sebe. Nasdaq zaznamenal takúto sériu naposledy v roku 2019.
Dow Jones sa zvýšil takmer o 1,3 percenta a má za sebou štvrtý rastový týždeň po sebe. S&P 500 aj Nasdaq sa v uplynulom týždni dostali na najvyššie úrovne od apríla 2022.
Americká centrálna banka v stredu v súlade s očakávaniami prerušila cyklus sprísňovania menovej politiky. Chce totiž zhodnotiť vplyv doterajších opatrení v boji proti inflácii.
Kľúčový úrok
Menový výbor ponechal kľúčovú úrokovú sadzbu v pásme päť až 5,25 percenta. Ekonómovia vo všeobecnosti počítali s týmto rozhodnutím.
"Ponechanie cieľového rozpätia na tomto zasadnutí umožní menovému výboru posúdiť dodatočné informácie a ich dôsledky pre menovú politiku," uviedol FOMC vo svojom vyhlásení.
Fed od marca 2022 sprísnil menovú politiku desaťkrát, pričom kľúčová sadzba za ten čas vzrástla celkovo o päť percentuálnych bodov a dostala sa na najvyššiu úroveň od augusta 2007.
Menový výbor však v stredu upozornil, že táto pauza neznamená koniec sprísňovania a že sadzby tento rok ešte porastú. Predstavitelia Fedu aktuálne vidia kľúčový úrok na konci roka na úrovni 5,6 percenta, čo predpokladá ďalšie dve zvýšenia o 25 bázických bodov.