Čínski predstavitelia podpísali tento týždeň v Berlíne deklarácie o spolupráci s európskymi firmami zo širokej škály odvetví, od letectva a výroby chemikálií až po automobily, keďže druhá najväčšia svetová ekonomika sa snaží lobovať za pevnejšie vzťahy s Európou.
Video: Čínsky premiér na návšteve v Nemecku:
Európske spoločnosti vrátane koncernov Airbus, BASF, Siemens, Mercedez-Benz, BMW a Volkswagen boli medzi tými, ktoré podpísali dohody s Čínou. Uviedla to v stredu vo svojom vyhlásení čínska Národná komisia pre rozvoj a reformy.
Rastúce napätie
Komisia dodala, že prehĺbi spoluprácu s príslušnými spoločnosťami. K podpisu došlo počas návštevy čínskej delegácie na čele s premiérom Li Čchiangom v Nemecku.
Rokovania medzi predstaviteľmi Berlína a Pekingu sa však stali sa terčom kritiky vzhľadom na rastúce napätie medzi Západom a Čínou. A tiež v čase, keď sa Európska únia snaží znížiť svoju závislosť od ázijskej krajiny.
V utorok Európska komisia predstavila plán hospodárskej bezpečnosti bloku, pričom navrhla prísnejšiu kontrolu exportu a odlevu technológií, ktoré by mohli využiť na vojenské účely konkurenti ako Čína.
Ekonomická separácia
Li Čchiang, ktorý bol na svojej prvej zahraničnej návšteve od nástupu do funkcie v marci, varoval pred akýmkoľvek ekonomickým separovaním Číny. "Nedostatok spolupráce je najväčším rizikom a nedostatok rozvoja je najväčšou neistotou," povedal.
Čínsky premiér v stredu v rámci turné po Nemecku navštívil v spolkovej krajine Bavorsko automobilku BMW aj koncern Siemens. V mníchovskom sídle automobilky sa stretol s jej generálnym riaditeľom Oliverom Zipsom. BMW za uplynulý rok predala v Číne takmer 800-tisíc vozidiel.
Jednou z tém návštevy Li Čchianga v Siemense bola zase umelá inteligencia. Siemens len pred niekoľkými dňami ohlásil ďalšie investície v Číne. V roku 2022 sa ázijská krajina podieľala približne 13 percent na tržbách nemeckého konglomerátu.