Európska centrálna banka (ECB) pravdepodobne nebude schopná v dohľadnej dobe vyhlásiť koniec svojho rekordného cyklu zvyšovania úrokových sadzieb. Uviedla to dnes šéfka ECB Christine Lagardová a zopakovala, že v júli zvýši banka úroky po deviatykrát za sebou kvôli snahe spomaliť infláciu.
Cieľom je sprísňovať menovú ekonomiku
Lagardová naznačila, že členovia menového výboru budú mať aj naďalej tendenciu sprísňovať menovú politiku, aj keď v nadchádzajúcich mesiacoch zrejme zvyšovanie úrokov pozastavia.
"Je nepravdepodobné, že by v blízkej budúcnosti centrálna banka bola schopná s úplnou istotou vyhlásiť, že sa dosiahol vrchol sadzieb," uviedla Lagardová v prejave na úvod každoročného výjazdového zasadnutia ECB v Portugalsku. "Ak sa podstatne nezmení výhľad, budeme pokračovať v júli vo zvyšovaní úrokov," dodala.
Konečná výška úrokových sadzieb je v centre pozornosti, pretože celková inflácia spomaľuje, ale očistená inflácia sa ukazuje ako vytrvalá. Väčšina ekonómov sa domnieva, že bankári po zvýšení úrokov budúci mesiac, kedy by depozitná sadzba mala dosiahnuť 3,75 percenta, ďalší rast nákladov na úvery pozastavia. Peňažné trhy však očakávajú, že depozitná sadzba tento rok dosiahne vrchol okolo štyroch percent, upozornila agentúra Bloomberg.
Pretrvávajúca inflácia
Podľa Lagardovej inflácia v eurozóne teraz vstúpila do novej fázy, ktorá by mohla nejaký čas pretrvať. Problémom je, že čo sa pôvodne zdalo byť prechodnou infláciou spôsobenou energetickým šokom teraz preniklo do širšej ekonomiky a mohlo by pretrvávať. Pracovníci, ktorým kvôli inflácii klesli reálne zárobky, sa teraz snažia tieto straty kompenzovať, čo drží infláciu pod tlakom.
Tento proces je umocnený nižším než očakávaným rastom produktivity, dodala Lagardová. Očakávalo sa, že recesia otrasie trhom práce, čo by uľahčilo situáciu ECB. Ale firmy si pamätajú, aké problémy mali s opätovným prijímaním zamestnancov po pandémii a teraz si držia pracovníkov, čo zvyšuje tlak na rast miezd. Ďalším problémom je, že rast zamestnanosti sa v poslednej dobe odohral najmä v odvetviach s nízkym rastom produktivity.