Rusko a Saudská Arábia pristúpia k ďalším krokom, ktorých cieľom je zvýšiť svetové ceny ropy. Podpredseda ruskej vlády Alexander Novak oznámil, že Rusko v auguste zníži vývoz ropy o 500-tisíc barelov denne. Saudská Arábia potom uviedla, že predĺži dobrovoľné zníženie ťažby ropy o jeden milión barelov denne o ďalší mesiac, teda do konca augusta. Ceny ropy na správy reagovali rastom, uviedla agentúra Reuters. Saudská Arábia a Rusko sú najväčšími vývozcami ropy na svete.
"V rámci snahy o zabezpečenie rovnováhy na trhu s ropou Rusko dobrovoľne zníži svoje dodávky ropy v auguste o 500-tisíc barelov denne tým, že o toto množstvo zníži svoj vývoz na globálne trhy," povedal Novak. Odmietol však oznámiť, či ťažba Ruska klesne o rovnaký objem ako vývoz.
Korunný princ komunikoval s Putinom
Ruský vývoz ropy zostal napriek západným sankciám vysoký. Rusko sa už skôr zaviazalo, že od marca do konca roka zníži produkciu o 500-tisíc barelov denne na 9,5 milióna barelov denne.
Saudská Arábia tiež dodala, že by zníženie ťažby o jeden milión barelov denne mohla predĺžiť aj po auguste. Produkcia za august by mala predstavovať zhruba deväť miliónov barelov denne, uviedla štátna tlačová agentúra SPA s odvolaním sa na zdroj z ministerstva energetiky.
Korunný princ Saudskej Arábie Muhammad bin Salmán 27. júna hovoril s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Rijád aj Moskva sa snažia udržať cenu ropy na vysokej úrovni. Cena ropy Brent klesla z vlaňajších 113 dolárov za barel kvôli obavám z ekonomického spomalenia a vysokým dodávkam veľkých producentov. V poslednom čase sa pohybuje v rozmedzí 70 až 80 dolárov za barel.
Rusko vyváža len polovicu produkcie
Skupina OPEC+, ktorá zahŕňa Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu a jej spojencov na čele s Ruskom, už zaviedla škrty 3,66 milióna barelov denne, čo predstavuje 3,6 percenta celosvetového dopytu. Vlani sa dohodla na znížení ťažby o dva milióny barelov a v apríli na dobrovoľných škrtoch 1,66 milióna barelov denne. OPEC+ sa na celosvetovej ťažbe ropy podieľa zhruba 40 percentami.
Šéf ruskej energetickej spoločnosti Rosnefť minulý mesiac upozornil, že Rusko vyváža oveľa menej ropy zo svojej produkcie v porovnaní s ďalšími krajinami zo skupiny OPEC+. Niektoré krajiny podľa neho vyvážajú až 90 percent svojej produkcie, kým Rusko iba polovicu.
Priemerná cena ruskej uralskej ropy za prvých šesť mesiacov predstavovala 52,17 dolára za barel, uviedlo ruské ministerstvo financií. Pred rokom predstavovala 84,09 dolára za barel.