Nemecká vláda dnes schválila návrh rozpočtu na budúci rok, počíta v ňom s výdavkami 445,7 miliardy eur a s novým zadlžením v objeme 16,6 miliardy eur. Na dnešnej tlačovej konferencii to oznámil spolkový minister financií Christian Lindner, podľa ktorého sa hospodárenie po rokoch rýchleho zadlžovania vracia k fiškálnej realite. Poznamenal, že napriek zložitej ekonomickej situácii sa rozpočet zaobíde bez zvyšovania daní a zároveň umožní rekordné investície.
"Tento návrh rozpočtu je len začiatok, ktorý ukončuje expanzívnu linku výdavkov," povedal Lindner a dodal, že cieľom je návrat pred rok 2019, keď Nemecko hospodárilo s prebytkami. "Aj keď máme stále zložitú situáciu, vraciame sa k rozpočtovej norme. A to bez zvyšovania daní a s rekordnými investíciami," dodal.
Na tento rok nemecký parlament, ktorý má v rokovaniach o rozpočte posledné slovo, schválil výdavky štátu v objeme 476,3 miliardy eur. Lindner pre nadchádzajúci rok plánované výdavky výrazne znížil, a to na 445,7 miliardy eur. Nové zadlženie minister navrhol na 16,6 miliardy eur,čo je asi o 30 miliárd eur menej, ako je plánované na tento rok. V budúcom roku, rovnako ako v tom tohtoročnom, tak Nemecko dodrží podmienky dlhovej brzdy vyžadované ústavou.
K výrazne nižšiemu tempu zadlžovania pre rok 2024 Lindner povedal, že je potrebné brzdu opäť zatiahnuť. Poznamenal, že nemecké financie zostávajú stabilizačnou kotvou Európskej únie.
Nemecko malo vyrovnané či prebytkové rozpočty od roku 2014, keď sa to podarilo dosiahnuť prvýkrát od roku 1969. Nástup pandémie choroby covid-19 ale znamenal enormné výdavky na podporné programy, okrem iného na udržanie pracovných miest. Spolkový snem kvôli tomu opakovane pozastavoval platnosť spomínanej dlhovej brzdy zakotvenej v ústave, podľa ktorej nesmú nové pôžičky prekročiť 0,35 percenta hrubého domáceho produktu. V súlade s brzdou Nemecko hospodári opäť v tomto roku.