Hoci mnohé krajiny Európskej únie bojujú v posledných mesiacoch s veľmi vysokou infláciou, s úplne inými problémami sa momentálne stretávajú v Číne. Čerstvo zverejnené čísla tamojšieho štatistického úradu totiž ukazujú, že krajinu ohrozuje pokles cenovej hladiny, teda deflácia. Čínsky index výrobných cien sa totiž v júni tohto roku prepadol najviac od roku 2015.
VIDEO: Čo čaká ďalej čínsku ekonomiku, ktorá je na pokraji deflácie:
Znižovanie miezd a prepúšťanie?
Čínsky index PPI klesol počas júna tohto roku o 5,4 percenta, ide tak už o deviaty mesačný prepad v rade. Do čínskej spotrebiteľskej inflácie (CPI) sa však výrobné ceny zatiaľ neprepísali. Podľa posledných meraní zostáva čínska spotrebiteľská inflácia takmer nulová. V júni dosiahla úroveň 0,2 percenta, ako informovala agentúra Reuters.
V predchádzajúcom mesiaci index výrobných cien PPI klesol v Číne o 4,6 percenta, analytici v ankete agentúry Reuters odhadovali, že v júni sa tento ukazovateľ zníži o päť percent. Prepad bol teda väčší, než očakávali.
Odborníci aj preto čoraz častejšie varujú Čínu pred defláciou, teda poklesom všeobecnej cenovej hladiny. Podľa ekonómov je deflácia nebezpečnejšia pre vývoj ekonomiky ako mierne rastúce ceny. Spotrebitelia z nej na prvý pohľad ťažia, pretože môžu platiť menej za tovar a služby. Deflácia však obvykle tiež vytvára tlak na zisky firiem a skrýva v sebe riziko znižovania miezd či prepúšťania. V krajnom prípade môže viesť aj k pádu celej ekonomiky.
Peking si stanovil cieľ pre priemernú spotrebiteľskú infláciu v roku 2023 na približne tri percentá. Vlani ceny medziročne vzrástli o dve percentá.
Čínska vláda pod tlakom
Na zverejnené štatistické dáta z Číny zareagovali aj trhy. Oslabil čínsky jüan a dole zamierili aj ázijské akcie. Agentúra Reuters preto upozorňuje, že riziko deflácie zvyšuje tlak na čínsku vládu, aby podporila oživenie dopytu.
Už minulý mesiac čínska centrálna banka trochu prekvapivo znížila krátkodobé úrokové sadzby. Teraz by v tomto trende mohla aj naďalej pokračovať.
Ani čínska hospodárska výkonnosť nie je v poslednej dobe ideálna. Dynamika čínskeho oživenia po pandémii covidu-19 sa spomalila z rýchleho oživenia zaznamenaného v prvom štvrťroku. Dopyt po priemyselných a spotrebných výrobkoch slabne, čo tiež vyvoláva obavy o zdravie druhej najväčšej svetovej ekonomiky.
Nepomáha tomu ani čínsky trh práce, pretože podľa aktuálnych čísel sa postupne zvyšuje nezamestnanosť mladých Číňanov od 16 do 24 rokov. V máji dosiahla úroveň 20,8 percenta.
Ratingová agentúra S&P upozorňuje, že výkonnosť čínskej ekonomiky bude nižšia, než mnohí analytici pôvodne predpovedali. Stúpnuť by mohla asi o 5,2 percenta. Pôvodne predpokladaný rast bol však o tri desatiny percentuálneho bodu vyšší.