Britská centrálna banka bude pravdepodobne musieť držať úrokové sadzby na vysokej úrovni dlhší čas. Uviedol to Medzinárodný menový fond s tým, že všetko bude závisieť od vývoja inflácie. Fond zároveň podporil rozhodnutie centrálnej banky zvýšiť v júni hlavnú úrokovú sadzbu o pol percentuálneho bodu, zatiaľ čo sa čakalo zvýšenie iba o 25 bázických bodov. Informovala o tom agentúra Reuters.
Inflácia v Británii dosiahla v máji najvyššiu úroveň spomedzi veľkých ekonomík, keď zaznamenala 8,7 percenta. V dôsledku toho trhy predpokladajú, že kľúčová úroková sadzba dosiahne na začiatku budúceho roka až 6,5 percenta, zatiaľ čo teraz predstavuje päť percent. Pravdepodobnosť, že sa tak stane, stanovili trhy na 50 percent. To predstavuje výraznejšie tempo sprísňovania menovej politiky, než sa očakáva pri americkom Fede alebo Európskej centrálnej banke.
"Rozsah sprísňovania menovej politiky je opodstatnený," uviedol Medzinárodný menový fond v pravidelnej hodnotiacej správe o vývoji britskej ekonomiky. "Ak budú inflačné tlaky pretrvávať, je možné, že úrokové sadzby bude potrebné posunúť ešte vyššie a na vysokej úrovni ich ponechať dlhší čas," uviedol MMF. Rovnaký postoj má aj šéf Britskej centrálnej banky Andrew Bailey. V pondelok uviedol, že "banka svoj zámer vrátiť infláciu na úroveň inflačného cieľa (dve percentá) dotiahne do konca".
Medzinárodný menový fond zároveň potvrdil pôvodný odhad z mája o vývoji britskej ekonomiky. Aj naďalej počíta s tým, že Británia sa tento rok vyhne recesii a ekonomika vzrastie o 0,4 percenta.
V súvislosti s infláciou fond informoval, že ku koncu roka by "sa mala spomaliť na zhruba 5,25 percenta". Mierne tak upravil májovú prognózu, v ktorej tvrdil, že "inflácia sa ku koncu roka 2023 bude pohybovať okolo päť percent". Ako v májovej, tak aj najnovšej prognóze fond dodal, že pod inflačný cieľ dve percentá by sa miera inflácie v Británii mala dostať do polovice roka 2025.