VIDEO: Podrobnosti o klimatickej kríze
Ropné spoločnosti v uplynulých rokoch oznamovali rôzne ekologické plány, pričom ako motiváciu uvádzali obavy z klimatickej krízy. Napríklad BP si stanovila cieľ do roku 2030 znížiť svoje emisie o 35 percent. Tento rok vo februári ale cieľ zmenila na 20 až 30 percent, píše The Guardian.
Spaľovanie fosílnych palív je motorom klimatickej krízy
Ako ďalšie príklady denník uvádza rozhodnutie firmy ExxonMobil v tichosti obmedziť financovanie pre medializovaný plán vyrábať biopalivo z rias. Ďalší ropný gigant Shell oznámil, že tento rok nenavýši investície do energie z obnoviteľných zdrojov, hoci predtým sľúbil, že dramaticky zníži uhlíkové emisie.
Rovnaké firmy medzitým dávajú najavo, že nemienia obmedzovať produkciu ropy a plynu. BP rozšírila ťažbu plynu, zatiaľ čo šéf ExxonMobil Darren Woods v júni oznámil plán zdvojnásobiť do piatich rokov produkciu ropy z amerických bridlicových nálezísk. Firma Shell síce tento rok uviedla, že už splnila sľub znížiť do roku 2030 výrobu ropy o 20 percent, avšak pokles bol daný odpredajom časti jej operácií inej ropnej spoločnosti. "Emisie do atmosféry teda neznížila," uvádza The Guardian.
Článok vyšiel v čase, keď svet zažíva extrémne horúce leto s rekordnými či mimoriadne vysokými teplotami v Číne, Európe i v Spojených štátoch. Nové vlny horúčav opäť zvýrazňujú hrozbu klimatických zmien, ktoré podľa vedcov zvyšujú pravdepodobnosť a intenzitu takýchto úkazov. A motorom klimatických zmien sú emisie skleníkových plynov pochádzajúce prevažne zo spaľovania fosílnych palív.
Sme vôbec pripravení na svet bez fosílnych palív?
Energetické spoločnosti si zároveň v minulom roku pripísali rekordné zisky v nadväznosti na nárast cien ropy a plynu po ruskej invázii na Ukrajinu. Ich predstavitelia v tejto situácii menia rétoriku okolo prechodu na nízkoemisné zdroje energie a zdôrazňujú, že ľudstvo ropu a plyn stále potrebuje a nie je na svet bez fosílnych palív pripravené.
"Odvetvie fosílnych palív masívne zarába na predaji nebezpečného tovaru a nevinní ľudia a vlády po celom svete teraz platí za ich nezodpovednosť," myslí si historička Naomi Oreskesová z Harvardovej univerzity, ktorá mapuje ropný priemysel. S kritikou ropných spoločností nedávno vystúpil aj generálny tajomník OSN António Guterres, ktorý ich obvinil zo snahy "ochromiť" klimatickú politiku.
Spoločnosť Shell denníku The Guardian povedala, že verí v potrebu zakročiť proti zmene klímy a že svoje sľuby v tomto ohľade napĺňa. "Naďalej máme za to, že globálny dopyt po energiách bude rásť a bude uspokojovaný rôznymi typmi energie, vrátane ropy a plynu," dodal hovorca.