Taiwanská spoločnosť TSMC odkladá začatie výroby čipov v Arizone kvôli nedostatku kvalifikovaných pracovníkov na rok 2025. Jej rozhodnutie znamená ranu ambíciám administratívy prezidenta Joea Bidena v oblasti technológií, napísal server BBC.
Pripomína tiež, že medzi Washingtonom a Pekingom sa vyostruje boj v sektore vyspelých technológií. TSMC vo štvrtok popri ročnom oneskorení začiatku výroby v Spojených štátoch informovala o desaťpercentnom poklese tržieb v tomto roku. Akcie podniku dnes odpísali 3,3 percenta.
Výroba pokročilých mikroprocesorov v továrni v Arizone na juhozápade USA bude zahájená v roku 2025, uviedol predseda predstavenstva TSMC Mark Liu. Závod, ktorý sa buduje od roku 2021, podľa neho zápasí s nedostatkom pracovníkov s "odbornými znalosťami nutnými pre inštaláciu zariadenia v závode na výrobu polovodičov". Dodal, že firma pracuje na náprave situácie. Z Taiwanu napríklad posiela skúsených technikov, ktorí školia amerických pracovníkov.
V druhom štvrťroku klesol TSMC čistý zisk o 23 percent na 181,8 miliardy taiwanských dolárov. Po pandémii COVID-19 sa ďalej znížil dopyt po jeho čipoch, ktoré sa používajú v autách, mobilných telefónoch a serveroch.
TSMC je najväčším zmluvným výrobcom čipov na svete. Firma prvýkrát oznámila plán na výstavbu závodu v Arizone v roku 2020, teda v čase prezidentstva Donalda Trumpa. Vlani v decembri uviedla, že investície do projektu viac ako strojnásobia na 40 miliárd dolárov. Ide o jednu z najväčších zahraničných investícií v USA. Liu vtedy povedal, že prvá z dvoch výrobných prevádzok bude spustená do roku 2024 a druhá do roku 2026.
Spojené štáty zaviedli množstvo opatrení proti čínskemu odvetviu výroby čipov a zároveň investovali miliardy dolárov na podporu amerického polovodičového priemyslu. Biden vlani podpísal zákon, ktorý vyčlenil 280 miliárd dolárov na výrobu špičkových technológií a vedecký výskum v USA. Investície zahŕňajú daňové úľavy pre firmy, ktoré v krajine vybudujú závody na výrobu čipov.
Spojené štáty vyrábajú približne desať percent celosvetovej ponuky počítačových čipov. V roku 1990 sa táto krajina podieľala na celosvetovej produkcii takmer 40 percentami.