Taliansko stanovilo strop na úrovni 0,1 percenta celkových bankových aktív pre novú daň zo ziskov, ktoré veritelia vygenerovali z vyšších úrokových sadzieb potom, čo prekvapivé oznámenie nového odvodu vyvolalo v utorok výpredaje na trhu s akciami. Informovala o tom agentúra Reuters.
Akciový index talianskych bánk do konca obchodovania na burze v utorok klesol o 7,6 percenta, pričom akcie lídra v sektore, banky Intesa Sanpaolo, sa znížili o 8,6 percenta.
Aj iné európske krajiny, ako napríklad Španielsko a Maďarsko, zaviedli dane z mimoriadnych ziskov bánk. Rozhodnutie Talianska však zasiahlo trh nepripravený a poškodilo dôveru investorov.
Konzervatívna vláda premiérky Giorgie Meloniovej sa pohrávala s myšlienku bankovej dane, no zdalo sa, že od tohto plánu upustila. Konečné rozhodnutie prekvapilo aj ministrov, ktorí sa zišli na zasadnutí vlády v pondelok večer.
V snahe upokojiť trhy ministerstvo financií oznámilo, že výnosy z dane nebudú predstavovať viac ako 0,1 percenta celkových aktív veriteľov.
Analytici Citi v utorok odhadli, že daň by mohla priniesť do štátnej pokladnice sumu vo výške približne pol percenta z celkových rizikovo vážených bankových aktív v roku 2023.
Podľa zdrojov v Ríme a výpočtov analytikov sa očakáva, že výnosy z dane zostanú pod hranicou troch miliárd eur.
Daň, ktorá vyvolala vlny otrasov v celom európskom sektore, sa sústredí na nárast čistého úrokového príjmu bánk z vyšších sadzieb alebo na zisky veriteľov z rozdielu medzi úrokovými sadzbami z úverov a vkladov.
Keď Európska centrálna banka zvýšila svoje úrokové sadzby, komerčné banky zvýšili úroky z pôžičiek, ale zdržali sa zvýšenia úrokov z vkladov.
Všetci hlavní talianski veritelia vykázali začiatkom augusta oveľa lepšie výsledky za prvý polrok, ako sa očakávalo, a zlepšili svoj výhľad zisku aj za celý rok vďaka príjmom z vyšších úrokov.