Rusko zvažuje, že zriadi jednu obchodnú spoločnosť, ktorá by mala na starosti vývoz hnojív. Tento krok by posilnil cenový vplyv krajiny na svetových trhoch, uviedla s odvolaním sa na informované zdroje agentúra Bloomberg. Rusko je najväčším producentom hnojív na svete, na celkovej ročnej spotrebe hnojív sa podieľa zhruba 15 percentami.
Myšlienku podľa zdrojov navrhol v júli zakladateľ spoločnosti UralChem Dmitrij Mazepin. Jeden obchodník by mohol poskytnúť vláde väčšiu kontrolu nad príjmami z vývozu a umožniť jej oveľa väčší vplyv nad globálnymi cenami. Odvtedy o návrhu rokoval minister priemyslu Denis Manturov a premiér Michail Mišustin. Žiadne rozhodnutie však zatiaľ nepadlo.
Ruské spoločnosti vyrábajúce hnojivá neboli kvôli ruskej invázii na Ukrajinu zahrnuté do medzinárodných sankcií. Dôvodom je ich význam pre celosvetovú potravinovú bezpečnosť. Prístavy pri Baltskom mori ale prestali odbavovať väčšinu produktov, čo prispelo k poklesu dodávok. Odchod globálnych prepravných spoločností, niektorých medzinárodných bánk a poisťovní z Ruska tiež zhoršil možnosť posielať tovar do zahraničia.
Podľa zdrojov však niektorí veľkí výrobcovia hnojív myšlienku jedného obchodníka nepodporujú, pretože majú obavy, že to poškodí podnikanie. Vývoz väčšiny hnojív sa už vrátil na predvojnovú úroveň, takže výrobcovia nevidia, aké výhody by z toho mali.
Rusko v minulosti uzavrelo alianciu o obchode s potašou s Bieloruskom, ktorá mu umožňovala kontrolovať 40 percent celosvetového obchodu a ceny tejto chemikálie prostredníctvom produkčných limitov. Keď ale dohodla v roku 2013 skrachovala, ceny potaše prudko klesli. Potaš, alebo uhličitan draselný, sa popri poľnohospodárstve používa aj v ďalších odvetviach.