Akcie na svetových trhoch od začiatku roka väčšinou posilňujú. Najsledovanejší americký index S&P 500 si do konca augusta pripísal 18 percent, index akcií technologických firiem Nasdaq Composite zhruba 35 percent.
Index akcií z eurozóny Euro STOXX 50 sa zhodnotil o 11,5 percenta. Hlavný akciový index v Japonsku dosiahla 30-ročné maximum, po celom svete sa darilo technologickým firmám, vyplýva zo štatistík spoločnosti Portu.
Vymazávanie strát
"Americký index S&P 500 vzrástol od začiatku roka o 18 percent. Jeho výkon zatienil technologický index Nasdaq Composite, ktorý vymazáva straty z roku 2022, v ktorom odpísal 33 percent. V aktuálnom roku sa jeho hodnota zvýšila už o 35 percent, "uviedol analytik Portu Marek Malina.
Najžhavejším artiklom sú podľa neho akcie výrobcu čipov Nvidia, ktoré vzrástli v priebehu roka o 245 percent vďaka čipom pre umelú inteligenciu. Darí sa ale aj ďalším podnikom, ktoré ťažia z nástupu AI.
Napríklad akcie softvérovej spoločnosti Palantir si pripísali 134 percent, akcie Meta Platforms po úsporných opatreniach vzrástli o 137 percent, akcie automobilky Tesla o 139 percent, akcie Amazonu o 61 percent, Alphabetu o 53 percent a spoločnosti Apple o 50 percent. Naopak, nedarí sa energetickému sektoru, ktorý bol v predchádzajúcich dvoch rokoch víťazom. Od začiatku roka je index S&P 500 Energy na nule, dodal Malina.
Európske a japonské akcie
Od začiatku roka sa darí európskym a najmä japonským akciám. Nemecký index DAX 40 je so zhodnotením okolo 13 percent blízko svojho maxima. Európske akcie nedosahujú výkonnosť amerických náprotivkov najmä kvôli nižšiemu zastúpeniu technologických firiem v indexoch, ale tiež z dôvodu obáv ohľadom nejasnej situácie na energetickom trhu, upozornil Malina.
Zároveň sú podľa neho v porovnaní s tými americkými najlacnejšie v histórii z hľadiska ocenenia na základe zisku. Britský akciový trh, reprezentovaný indexom FTSE 100, sa naďalej trápi, od začiatku roka odpísal jedno percento.
Naďalej žiari hlavný japonský index Nikkei 225, ktorý si od začiatku roka pripísal už 27 percent a je na viac ako 30-ročnom maxime. Podporuje ho slabšie len, nižšie ocenenie akcií, nízke úrokové sadzby, reformy a tiež investície amerického miliardára a filantropa Warrena Buffetta.
Čínskym akciám sa ale nedarí. Obchodujú sa na úrovniach z éry finančnej krízy v rokoch 2007 až 2009 a ziskovosť čínskych firiem klesla na úrovne spred desiatich rokov.
Hlavný index CSI 300 odpísal 2,5 percenta, index hongkongskej burzy Hang Seng potom deväť percent hodnoty. Zlá výkonnosť čínskych akcií so sebou sťahuje tiež index akcií firiem z rozvojových krajín MSCI Emerging Markets, ktorý od začiatku roka spevnil zatiaľ len o 2,5 percenta. Celosvetový index MSCIWorld si naproti tomu pripísal už 15 percent.