Tempo rastu inflácie v Turecku sa v auguste opäť zrýchlilo, už druhý mesiac po sebe, a priblížilo sa k 60 percentám. Ukázali to v pondelok oficiálne údaje tureckého štatistického úradu TUIK. Tie vyvolajú tlak na centrálnu banku, aby ďalej zvyšovala úrokové sadzby napriek riziku, že to nahnevá prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Informujeme o tom na základe správy AFP.
Podľa TUIK spotrebiteľské ceny v krajine v auguste 2023 vzrástli medziročne o 58,9 percenta po zvýšení o 47,8 percenta v júli.
Oslabenie líry
Augustová miera inflácie je najväčšia za osem mesiacov a prekonala aj prognózy trhu na úrovni 55,9 percenta. Prispelo k tomu najmä zvýšenie daňových sadzieb, rast cien potravín a oslabenie líry.
Presnejšie, ceny potravín vyskočili v auguste na osemmesačné maximum 72,9 percenta po náraste o 60,7 percenta v júli. Ďalšie tlaky prišli z oblasti bývania a energií (25 percent oproti 19,3 percentám), dopravy (70,2 percenta oproti 43,4 percenta), nábytku a vybavenia domácností (58,9 percenta oproti 50,1 percenta) a zdravotníctva (77,6 percenta oproti 75,9 percentám).
Jadrová inflácia bez nestálych cien potravín a energií v auguste vzrástla na deväťmesačné maximum 64,9 percenta z 56,1 percenta v júli.
Vyššie ceny
V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 9,1 percenta po náraste o 9,5 percenta v júli.
Turecká centrálna banka revidovala svoje prognózy inflácie v tomto roku na 58 percent a v nasledujúcom roku na 33 percent, pričom predpovedá ich postupné znižovanie na 15 percent do roku 2025.
Erdogan je presvedčený o tom, že vysoké úrokové sadzby centrálnej banky prispievajú skôr k rastu spotrebiteľských cien ako k ich zníženiu. V minulom volebnom období tlačil na centrálnu banku, aby za každú cenu znížila úrokové sadzby z pôžičiek, čím spustil najhoršiu inflačnú špirálu svojej vlády.
Po svojom opätovnom zvolení do úradu v máji však povedal, že umožní novému ekonomickému tímu podniknúť kroky na nápravu problémov krajiny.