Čínsky minister zahraničných vecí Wang I sa v pondelok snažil presvedčiť talianskeho kolegu Antonia Tajaniho o výhodách čínskej iniciatívy Novej hodvábnej cesty, keďže Rím zvažuje, či dohodu s Pekingom obnoví. Informovala o tom agentúra AP.
Nárast bilaterálneho obchodu
Wang I na stretnutí s Tajanim uviedol, že bilaterálny obchod vzrástol z 50 miliárd dolárov takmer na 80 miliárd dolárov, pričom taliansky export do Číny sa za uplynulých päť rokov zvýšil približne o 30 percent. Tieto údaje však neboli potvrdené a nová talianska konzervatívna vláda spochybnila výhody čínskych infraštruktúrnych projektov.
Taliansko v roku 2019 ako jediná európska krajina podpísalo iniciatívu Novej hodvábnej cesty pod vedením vtedajšieho premiéra Giuseppa Conteho a neočakáva sa, že bude predĺžená na konci tohto roka.
Podľa čínskej tlačovej agentúry Sinhua Wang I povedal Tajanimu, že "Čína a Taliansko by mali udržiavať správny spôsob vzájomných vzťahov so vzájomným rešpektom a dôverou tvárou v tvár geopolitickým nepokojom a že Čína je pripravená tlačiť na stabilný rozvoj vzťahov medzi Pekingom a Rímom".
Dialóg na európskej úrovni
Talianska tlačová agentúra ANSA zase citovala Tajaniho, podľa ktorého "Taliansko je zástancom dialógu s Pekingom na úrovni Európskej únie a úprimného otvoreného dialógu o zásadách a právach".
Čína propaguje iniciatívu BRI ako úspešnú pri budovaní infraštruktúry v rozvíjajúcich sa krajinách. Kritici však tvrdia, že Novej hodvábnej cesty buduje "projekty márnosti" v krajinách, ktoré potrebujú odstrániť chudobu a základné služby, zatiaľ čo miestnym vládam zostali obrovské dlhy voči čínskym štátnym bankám na základe zmlúv, ktoré sú zahalené rúškom tajomstva.