Svetové ceny potravín v auguste 2023 klesli, aj keď ceny ryže dosiahli 15-ročné maximum po tom, ako popredný exportér India zakázal jej vývoz. Nárast cien ryže a tiež cukru však vykompenzovalo zníženie cien väčšiny potravinových komodít. Ukázali to v piatok údaje Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). Informujú o tom agentúry AFP a Reuters.
Podľa údajov FAO sa index cien potravín, ktorý mapuje mesačné zmeny v cenách obilnín, olejnín, mliečnych výrobkov, mäsa a cukru v auguste znížil na vyše dvojročné minimum 121,4 bodu z revidovaných 124 bodov v predchádzajúcom mesiaci.
Augustová hodnota indexu je najnižšia od marca 2021 a tiež o 24 percent menšia než historické maximum dosiahnuté v marci 2022 v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu.
Ceny ryže však v auguste vzrástli o 9,8 percenta, čo odráža zákaz vývozu bielej ryže inej ako basmati z Indie, uviedla FAO v mesačnej správe.
Pokles celkového indexu cien potravín odzrkadľuje pokles cien mliečnych výrobkov, rastlinných olejov, mäsa a obilnín.
Presnejšie, index cien obilnín sa v auguste znížil medzimesačne o 0,7 percenta, keďže ceny pšenice klesli v dôsledku dobrej úrody na severnej pologuli. Ceny kukurice sa znížili už siedmy mesiac po sebe na takmer trojročné minimum pod tlakom rekordnej úrody v Brazílii a blížiacej sa úrody v USA. Index cien ryže však medzimesačne vzrástol takmer o 10 percent.
Index cukru FAO sa v auguste zvýšil medzimesačne o 1,3 percenta a medziročne stúpol o 34 percent pre obavy z vplyvu klimatického fenoménu počasia El Niňo na globálnu produkciu.
Index cien rastlinných olejov FAO klesol v auguste o 3,1 percenta a mliečnych výrobkov o 4 percenta.
V separátnej správe o ponuke a dopyte po obilninách predpovedala FAO svetovú produkciu obilnín v tomto roku na úrovni 2,815 miliardy ton, čo je mierne zníženie z predchádzajúceho odhadu 2,819 miliardy ton.
Revidovaná prognóza napriek tomu predstavuje nárast produkcie o 0,9 percent oproti roku 2022 a zodpovedá rekordnej produkcii z roku 2021, uviedla FAO.