Čínska ekonomika po sérii nepriaznivých dát vykazuje známky stabilizácie. Za august sa zvýšila priemyselná výroba, ako aj maloobchodné tržby, naopak miera nezamestnanosti sa prekvapivo znížila. Oznámili to dnes čínski štatistici. Výhľad však zatieňujú pretrvávajúce problémy v realitnom sektore, uviedla agentúra Reuters.
Priemyselná výroba sa v auguste zvýšila medziročne o 4,5 percenta po raste o 3,7 percenta v júli. Číslo je mierne lepšie ako predpoklady analytikov, ktorí očakávali prírastok HDP na 3,9 percenta. Rast maloobchodných tržieb medziročne zrýchlil z 2,5 na 4,6 percenta, zatiaľ čo analytici čakali trojpercentné tempo rastu.
Rýchlejší rast
Rast výroby je najrýchlejší od apríla, rast maloobchodných tržieb od mája. Tržby sú ukazovateľom vývoja spotreby a k ich rastu prispela najmä letná turistická sezóna.
Solídny vývoj dôležitých ekonomických ukazovateľov naznačuje, že séria nedávnych krokov na podporu hospodárstva zrejme zaberá. Podľa analytikov sa však zatiaľ ešte nedá povedať, že Čína spoľahlivo nastúpila cestu silného oživenia ekonomiky. Najmä v realitnom sektore je dôvera stále nízka, čo má na ekonomické vyhliadky nepriaznivé dopady.
"Napriek známkam stabilizácie vo výrobe a súvisiacich investíciách bude na hospodársky rast aj naďalej negatívne pôsobiť prepad investícií v realitnom sektore, ktorý je v kríze," povedal hlavný ekonóm pre oblasť Ázie a Tichomoria v spoločnosti Natixis Gary Ng.
Hospodársky rast
Číne sa po pandémii covidu-19 nedarí naštartovať silný hospodársky rast. Ekonomika síce prechodné zlepšenie vykázala, neskôr sa však štatistiky opäť zhoršili. Ako problém sa javí práve realitný sektor, ktorý je v Číne rozsiahly, ďalej pokles kurzu čínskeho jüanu od začiatku roka a tiež slabý globálny dopyt po čínskom priemyselnom tovare.
Objem čínskej ekonomiky teraz dosahuje približne 18 biliónov dolárov a kríza v realitnom sektore na ňu dolieha veľmi silno. Existenčné ťažkosti má pre problémy s likviditou aj spoločnosť Country Garden, ktorá je najväčším súkromným developerom v krajine. Investície do nehnuteľností v auguste pokračovali v poklese, medziročne sa znížili o 19,1 percenta po júlovom poklese o 17,8 percenta, ukazujú prepočty agentúry Reuters.
Ďalšie zverejnené údaje ukázali slabú dôveru medzi investormi, objem súkromných investícií od januára do augusta klesol medziročne o 0,7 percenta. Prehĺbil sa tak prepad z obdobia január až júl, ktorý predstavoval 0,5 percenta.
Neistota sa premieta aj v nižšej ochote firiem naberať nových zamestnancov, hoci miera nezamestnanosti na základe celoštátneho prieskumu prekvapivo klesla oproti júlu o desatinu percentuálneho bodu na 5,2 percenta.
Finančné trhy na najnovšie dáta nezareagovali nijako výrazne. Jüan spevnil zhruba na dvojtýždňové maximum k doláru a predával sa v kurze okolo 7,27 jüanu za dolár. Hlavný index čínskych akcií CSI 300 najprv spevnil, neskôr ale o zisky prišiel a v závere klesol na 3708,78 bodu. To je oproti predchádzajúcemu dňu pokles o 0,66 percenta.