Turecko je blízko dohody s Čínou o výstavbe novej jadrovej elektrárne, ktorá by mala posilniť snahy Turecka o zníženie dovozu ropy a plynu. Predpokladá sa, že rozhovory budú dokončené v najbližších mesiacoch, uviedol turecký minister energetiky Alparslan Bayraktar. Zástupcovia Číny už navštívili miesto blízko hraníc s Bulharskom a Gréckom, na ktorom by jadrová elektráreň mohla stáť.
"S čínskou spoločnosťou už rokujeme dlho," povedal Bayraktar novinárom. Dodal, že zmluva o jadrovom programe s Čínou by sa mala uzavrieť čoskoro.
Podľa dohody by Čína postavila jadrovú elektráreň, ktorá by zrejme bola treťou v krajine. Prvá stavia Rusko na pobreží Stredozemného mora, druhá na pobreží Čierneho mora je zatiaľ vo fáze plánovania. O výstavbu druhej má záujem ruský Rosatom a firmy z Južnej Kórey, uviedol Bayraktar.
Turecko považuje jadrovú energiu za dôležitú pre zníženie nákladov na dovoz energií. Tieto náklady v minulom roku dosiahli takmer 80 miliárd dolárov (takmer 2,7 miliardy eur).
Bayraktar uviedol, že konečným cieľom je zvýšiť kapacitu výroby elektriny z jadra na 20 gigawattov, čo je takmer štvornásobok toho, čo by mala vyrábať elektráreň Akkuyu, keď bude v plnej prevádzke. Na splnenie tohto cieľa bude podľa ministra krajina potrebovať aj malé modulárne reaktory, známe ako SMR, s celkovou kapacitou päť gigawattov.
"Radi by sme v Turecku vytvorili širší jadrový ekosystém," vyhlásil Bayraktar. "Jadro potrebujeme pre úspešnú transformáciu energetiky do roku 2050," dodal. Vláda očakáva, že v tomto čase bude turecká ekonomika uhlíkovo neutrálna.