Cena ropy vzrástla na desaťmesačné maximá a prehlbuje obavy, že by mohla spôsobiť ďalší rast inflácie. Investori sa obávajú nedostatočných dodávok vo štvrtom tohtoročnom štvrťroku po tom, čo Rusko a Saudská Arábia pred pár dňami predĺžili dobrovoľné obmedzenie dodávok.
VIDEO: Brent sa môže vyšplhať na sto dolárov za barel
Ropa zdražuje už tretí týždeň v rade a jej cena sa blíži hodnote z minulého novembra. Dáta zároveň ukazujú, že cena ropy je na ceste k najväčšiemu medzikvartálnemu rastu od prvého minuloročného kvartálu, kedy sa začala ruská invázia na Ukrajinu, uviedla agentúra Bloomberg.
Psychologická hranica
Cena ropy Brent sa v utorok dopoludnia vyšplhala až na 94,981 dolára za barel. Počas pondelka sa však krátko dostala aj cez hranicu 95 dolárov a rástla už štvrtý deň po sebe. Americká ľahká ropa WTI sa v rovnakom čase predávala za 91,41 dolára za barel. Mnoho spoločností sa obáva, že cena ropy sa v dohľadnej dobe dostane cez psychologickú hranicu sto dolárov.
Generálny riaditeľ energetickej firmy Chevron Mike Wirth v pondelkovom rozhovore s agentúrou Bloomberg uviedol, že si myslí, že cena ropy prekročí hranicu sto dolárov za barel. Americký finančný ústav Citi obdobný scenár predpokladá tiež. Iní analytici však takýto pohľad nezdieľajú.
„Riziko krátkodobého cenového rastu nad hranicu sto dolárov sa pri súčasnej dynamike síce zvyšuje, nie sme však presvedčení o tom, že by bolo nejako výrazné,“ uviedol pre Bloomberg trhový stratég Charu Chanana, ktorý pôsobí v spoločnosti Saxo Capital Markets s tým, že kartel OPEC nemôže dobre ovplyvňovať dopytovú stranu.
Bude ropa chýbať?
Saudská Arábia a Rusko tento mesiac predĺžili obmedzenie dodávok ropy na trh celkom o 1,3 milióna barelov denne až do konca tohto roka. Podľa analytikov banky ANZ by obmedzenie mohlo vo štvrtom štvrťroku spôsobiť na trhu deficit dva milióny barelov denne a následné čerpanie zásob by mohlo vystaviť trh ďalším cenovým skokom v budúcom roku.
Naďalej však pretrvávajú obavy o dopyt. Najväčším rizikom je Čína, a to kvôli pomalému oživeniu ekonomiky po pandémii choroby covid-19, aj keď dovoz tam zatiaľ zostáva vysoký. Tiež saudskoarabský minister energetiky Abdalazíz bin Salmán pri obhajobe zníženia ťažby uviedol, že pretrváva neistota ohľadom dopytu v Číne, rastu európskej ekonomiky a opatrení centrálnych bánk na zníženie inflácie.
Zároveň však saudskoarabský minister pre energetiku na konferencii v Kanade uviedol, že OPEC pracuje na udržaní stability a posilnení energetickej bezpečnosti. Na konkrétnu cenu ropy necieli a plány produkcie majú byť každý mesiac preskúmavané.
Ropa ako inflačný faktor
Prudký cenový nárast ropy je každopádne prípadným silným inflačným tlakom, ktorý komplikuje úlohu centrálnych bankárov. Pozornosť trhov sa tento týždeň sústredí na rozhodnutie americkej centrálnej banky o sadzbách. Medzi investormi panuje stále väčšia zhoda, že vrchol úrokových sadzieb už nie je ďaleko, pretože inflačné tlaky sa darí tlmiť.
Skokový nárast cien ropy je tiež výzvou pre Bidenovu vládu pred americkými prezidentskými voľbami, pretože vyššia cena ropa sa premieta do zdražovania benzínu aj nafty, čo je pre niektorých amerických voličov jedna z kľúčových tém. Priemerné maloobchodné ceny motorových palív dokonca už dosiahli sezónne rekordy.