Ceny pšenice sa pohybujú blízko najnižšej hodnoty za tri roky, hoci ruská invázia naďalej narúša vývoz z Ukrajiny, ktorá patrí medzi popredných svetových vývozcov. Od konca júla sa ceny znížili o viac ako pätinu vďaka mimoriadne vysokej úrode v Rusku, ktorá nahradila výpadky dodávok z Ukrajiny, upozornil denník Financial Times (FT).
Analytici však varujú, že eskalácia napätia medzi Ukrajinou a Ruskom v oblasti Čierneho mora a vysoké stávky niektorých investičných fondov môžu spôsobiť opätovný nárast cien.
Dôležitá tepna globálnych dodávok obilia
Obchodníci predpokladajú, že nadbytok dodávok z Ruska v tomto roku pomôže udržať ceny nízko v čase, keď inflácia ťahá nahor ceny ďalších poľnohospodárskych komodít, ako napríklad kakaa a kávy, na mnohoročné maximá. "Videli sme výrazný pokles cien pšenice v podstate v reakcii na Rusko," povedal analytik Rabobank Michael Magdovitz.
Analytici však varujú, že ceny môžu prudko vzrásť, ak sa vojna rozšíri v oblasti Čierneho mora. Ruské prístavy na pobreží Čierneho mora odbavia zhruba 70 percent vývozu pšenice, čo z nich robí dôležitú tepnu globálnych dodávok obilia.
Globálne ceny obilia vlani po invázii Ruska na Ukrajinu stúpli až na viac ako 13 USD za bušel (27,2 kg). Ceny prudko vzrástli, pretože Moskva zablokovala ukrajinské prístavy v Čiernom mori, a odstrihla tak jedného z najväčších svetových vývozcov od medzinárodných trhov.
Hrozila globálna potravinová kríza. Odvtedy však ceny klesli o viac ako polovicu. Pomohla k tomu vlaňajšia dohoda, ktorá umožnila dodávky 33 miliónov ton obilia z Ukrajiny, a správy o vysokej úrode v Rusku v tohtoročnej sezóne.
Najväčší svetový vývozca
Obchodníci sa spoliehajú na to, že tento trend bude pokračovať. Krátke pozície na trhu s pšenicou, teda stávky na pokles cien, stúpli najviac za tri mesiace, ukazujú údaje z burzy CME. Investori sa najskôr obávali, že júlové rozhodnutie Ruska odstúpiť od dohody pošle opäť ceny nahor, avšak vývoz pšenice z Ruska nečakane pomohol zaplniť výpadok dodávok z Ukrajiny.
Ukrajina sa v sezóne 2021-2022, teda poslednej sezóne pred inváziou, podieľala na globálnom vývoze pšenice 9,2 percentami. S & P Global Commodity Insights odhaduje, že v pestovateľskej sezóne 2023- 2024 jej podiel klesne na 6,4 percenta.
Naopak, Rusko, ktoré je už teraz najväčším svetovým vývozcom, by malo mať v sezóne 2023-2024 na celkovom vývoze podiel 22,5 percenta. V sezóne 2021- 2022 jeho podiel predstavoval 15,9 percenta.
Nepredvídateľný geopolitický vývoj
Podiel Ruska môže ďalej rásť. V roku 2022 Rusko vyviezlo 46 miliónov ton pšenice a S & P očakáva, že tento rok bude vývoz krajiny predstavovať 47 miliónov ton. "Nebudem prekvapený, ak vyvezú 50 miliónov ton," dodal ekonóm S & P Global Paul Hughes.
Analytici však varujú, že trh s pšenicou zostáva náchylný na náhly rast kvôli stávkam na ďalší pokles cien a nepredvídateľnému geopolitickému vývoju. Cena termínových kontraktov je nižšia ako základná hodnota pšenice.
To zvyšuje riziko, že neočakávané narušenie globálnych dodávok by mohlo spôsobiť prudký rast cien. Rusko by sa tiež mohlo pokúsiť stanoviť spodnú hranicu ceny obmedzením vývozu. Ďalší upozorňujú, že ukončenie čiernomorskej dohody o dodávkach obilia zvýšilo riziko útokov z oboch strán, čo by mohlo tiež spôsobiť rast cien.