Tempo rastu úverov domácnostiam aj firmám v eurozóne sa v auguste opäť spomalilo a pokles peňažnej zásoby M3 sa prehĺbil, keďže výkon ekonomiky ďalej slabne a blok sa potáca na pokraji recesie. Údaje v stredu zverejnila Európska centrálna banka, ktoré spracovala agentúra Reuters.
Stúpajúce náklady na pôžičky v dôsledku bezprecedentnej menovej politiky ECB, stále vysoká inflácia a slabnúca ekonomika zasiahli dopyt po úveroch v euroregióne.
Podľa údajov banky sa úvery domácnostiam v eurozóne v auguste 2023 zvýšili medziročne o jedno percento po náraste o 1,3 percenta v júli. Augustové tempo ich rastu bolo najmenšie za osem rokov od augusta 2015, čo možno pripísať bezprecedentnej politike ECB.
Zároveň rast úverov podnikom klesol na 0,6 percenta z júlových 2,2 percenta, čo predstavuje najmenšie tempo od decembra 2015.
Celkový rast úverov súkromnému sektoru, ktorý zahŕňa domácnosti aj nefinančné spoločnosti, dosiahol v auguste len 0,6 percenta, čo bolo najslabšie tempo od septembra 2015.
ECB začiatkom tohto mesiaca zvýšila kľúčové úrokové sadzby na rekordnú úroveň, aby obmedzila infláciu. Ale to viedlo k ďalšiemu nárastu nákladov na pôžičky, čo brzdí ekonomiku. Očakáva sa tak, že eurozóna bude v nadchádzajúcich štvrťrokoch prinajlepšom stagnovať.
Z údajov ECB ďalej vyplýva, že menový agregát M3, ktorý je indikátorom peňažnej zásoby v eurozóne, sa v auguste znížil o -1,3 percenta po poklese o -0,4 percenta v júli. Za tri mesiace do augusta klesol v priemere o -0,4 percenta. A medziročný pokles užšieho agregátu M1, ktorý zahŕňa obeživo a jednodňové vklady, dosiahol v auguste -10,4 percenta, zatiaľ čo v júli dosahoval -9,2 percenta.