Čína už tento rok ušetrila takmer desať miliárd dollárov vďaka rekordným nákupom ropy z krajín, na ktoré sa vzťahujú západné sankcie. Vyplýva to z výpočtov agentúry Reuters, ktorá vychádzala z údajov od obchodníkov a námorných prepravcov komodít.
Nezamýšľaným dôsledkom sankcií uvalených Spojenými štátmi a ďalšími krajinami na Rusko, Irán a Venezuelu tak bolo zníženie nákladov na dovoz pre rafinérie v Číne, ktorá ale tiež často tieto jednostranné sankcie kritizuje.
Čína zachraňuje Moskvu aj Teherán
Čína je druhým najväčším konzumentom ropy na svete. Nižšie dovozné ceny sú prínosom, pretože podporujú výkon a marže a umožnili lukratívny vývoz nafty a benzínu štátnymi rafinériami. Čínske nákupy sú tiež záchranným lanom príjmov pre Moskvu, Teherán a Caracas, ktorých ekonomiky inak obmedzujú západné sankcie a pokles investícií.
Podľa údajov firiem sledujúcich tankery Vortexa a Kpler Čína prepravila za prvých deväť mesiacov tohto roku po mori rekordných 2,765 milióna barelov ropy denne z Iránu, Ruska a Venezuely. Tieto tri krajiny sa na celkovom dovoze ropy do Číny v sledovanom období podieľali zhruba štvrtinou. Vlani to bolo 21 percent a v roku 2020 ich podiel predstavoval 12 percent, vyplýva z analýzy Reuters.
Úspory síce predstavujú iba zlomok hodnoty čínskeho dovozu, ale majú význam pre nezávislé rafinérie, ktoré aktívne vyhľadávajú výhodné ponuky, uviedol Kang Wu, analytik firmy S&P Global Commodity Insights.
Čínske ministerstvo zahraničné na konkrétne otázky zaslané agentúrou Reuters neodpovedalo. V zaslanom vyhlásení zopakovalo svoj postoj, že Peking je proti jednostranným sankciám a že normálny čínsky obchod si zaslúži rešpekt a ochranu.
Miliardové úspory
Analýza Reuters porovnáva, koľko by čínski dovozcovia zaplatili pri nákupe podobnej ropy od výrobcov, na ktoré sa nevzťahujú sankcie. Dovozom z Ruska Čína za deväť mesiacov tohto roku ušetrila 4,34 miliardy dolárov. Pri dovoze venezuelskej ropy ušetrila v priemere desať dolárov za barel proti porovnateľnej kolumbijskej rope.
Pri nákupe iránskej ropy potom ušetrila 15 dolárov za barel proti rope z Ománu. Celkové úspory z nákupu venezuelskej ropy tak predstavovali 1,17 miliardy dolárov a z iránskej ropy 4,2 miliardy dolárov.
Pretože štátne rafinérie Sinopec a PetroChina upustili od nákupu iránskej a venezuelskej ropy, končí táto ropa prevažne u menších prevádzkovateľov rafinérií prezývaných teapot, teda čajovej kanvičky.
Tieto menšie rafinérie majú obvykle kapacitu spracovania 100- až 200-tisíc barelov ropy denne a sú menej významné ako obrovské rafinérie, ale hrajú dôležitú úlohu, pretože pomáhajú pokrývať dopyt po rafinovaných produktoch v danom regióne. Sú však obmedzené kvótami na dovoz ropy.