Nemecké zásobníky plynu sú takmer plné, napriek tomu pri nadchádzajúcej zime hrozí Nemcom v prípade extrémne nízkych teplôt nedostatok tejto energetickej suroviny.
Dnes to na tlačovej konferencii vyhlásil šéf nemeckého zväzu prevádzkovateľov zásobníkov plynu a vodíka INES Sebastian Heinermann, podľa ktorého potrebuje Nemecko sprevádzkovať ďalšie terminály na skvapalnený zemný plyn. Za kľúčové označil aj úspory domácností, ktoré majú pri silných mrazoch veľký podiel na spotrebe.
Úsporné opatrenia
"Ak sa nám nepodarí pred zimou otvoriť ďalšie plávajúce terminály na LNG, bude možné vyhnúť sa predpokladanému nedostatku plynu pri extrémne nízkych teplotách len s pomocou ďalších úsporných opatrení," povedal Heinermann.
Varoval, že prípadný nedostatok plynu bude znamenať opätovný rast cien na burze a obmedzenie spotreby v priemysle a v plynovej energetike.
Možné veľké úspory pri silných mrazoch vidí Heinermann pri domácnostiach. "Značný podiel na spotrebe plynu má za veľmi chladných teplôt vykurovanie domácností a podnikov. Pri extrémne nízkych teplotách môžu byť veľkým prínosom dodatočné úsporné opatrenia predovšetkým v tejto skupine zákazníkov."
Nemecký zákon o energetickej bezpečnosti vyžaduje, aby zásobníky plynu boli k 1. novembru plné z 95 percent. Tento limit Nemecko splnilo už na konci septembra, podľa aktuálnych údajov naplnenosť zásobníkov presiahla 97 percent.
Spomínaný zákon tiež stanovuje, že k 1. februáru musia zostať zásoby na najmenej 40 percentách. To podľa INES môže byť počas nadchádzajúcej zimy výzvou aj pri normálnych teplotách. Pokiaľ udrú extrémne mrazy, môžu byť zásobníky na prelome januára a februára úplne vyčerpané.
Viac terminálov
Aby Nemecko nahradilo dodávky plynu z Ruska, na ktorých bolo závislé, začalo po ruskej invázii na Ukrajinu budovať terminály na skvapalnený zemný plyn. Doteraz boli uvedené do prevádzky dve zariadenia na objednávku štátu, a to v dolnosaskom Wilhelmshavene a v Brunsbütteli v Šlezvicku-Holštajnsku. V Lubmine v Meklenbursku-Prednom Pomoransku vznikol aj jeden komerčný terminál.
Na začiatku budúceho roka sa očakáva spustenie štátom financovaného terminálu na LNG pri nemeckom ostrove Rujána v Baltskom mori. O baltský terminál, ktorého potrebu spochybňujú ekológovia a miestne obce, sa zaujíma Česká republika, ktorá je s regiónom infraštruktúrne prepojená.