Americká ekonomika v treťom štvrťroku zrýchlila rast na 4,9 percenta z hodnoty 2,1 percenta v druhom štvrťroku. Vo svojom rýchlom odhade to dnes uviedlo americké ministerstvo obchodu.
Ekonomike pomohla silná spotreba
Rast je najsilnejší od štvrtého štvrťroka 2021 a je väčší, než sa čakalo. Analytici odhadovali, že hrubý domáci produkt v prepočte na celý rok zrýchli na 4,2 percenta.
Ekonomike pomohla spotreba, ktorá zostáva silná napriek vyšším úrokovým sadzbám, pokračujúcim inflačným tlakom a mnohým ďalším domácim i globálnym nepriaznivým faktorom.
Rast spotreby umožňuje dobrá kondícia trhu práce. Rast miezd síce spomalil, ale rastie o niečo rýchlejšie ako inflácia, čo zvyšuje kúpnu silu domácností. Spotrebitelia sa v treťom štvrťroku podieľali na HDP zhruba 68 percentami.
Aj keď je nepravdepodobné, že by vysoké tempo rastu v uplynulom štvrťroku bolo udržateľné, svedčí o odolnosti ekonomiky napriek agresívnemu zvyšovaniu úrokových sadzieb zo strany americkej centrálnej banky.
Rast komplikujú aj štrajky v automobilkách
Rast by mohol vo štvrtom štvrťroku spomaliť kvôli štrajkom zamestnancov automobilového priemyslu a obnoveniu splácania študentských pôžičiek miliónom Američanov, napísala agentúra Reuters.
Americká centrálna banka viac ako rok v snahe bojovať s infláciou zvyšovala základnú úrokovú sadzbu. Od konca júla je úrok v pásme 5,25 až 5,50 percenta, čo je maximum za 22 rokov.
Fed sľubuje, že bude sadzby udržiavať na vysokej úrovni, kým sa inflácia nevráti na prijateľnú úroveň. Rast cien výrazne prekračuje dvojpercentný inflačný cieľ centrálnej banky, aj keď v posledných mesiacoch tempo inflácie poľavilo av septembri predstavovalo 3,7 percenta.
Trhy na správu o HDP reagovali len málo. Termínové kontrakty na akcie boli v negatívnom pásme a výnosy štátnych dlhopisov boli väčšinou nižšie.
Podľa spoločnosti FedWatch patriacej CME Group finančné trhy očakávajú, že Fed na svojom zasadnutí od 31. októbra do 1. novembra ponechá úrokové sadzby bez zmeny.