Google ako predvolený vyhľadávač pomáha udržať užívateľov pri produktoch tejto internetovej firmy. V súdnom procese, ktorý so spoločnosťou Google vedie americká vláda, to dnes priznal šéf podniku Sundar Pichai. Ministerstvo spravodlivosti tvrdí, že Google ročne nezákonne platil desať miliárd dolárov výrobcom smartfónov ako Apple či mobilným operátorom ako AT&T za to, že sa stane východiskovým vyhľadávačom v ich zariadeniach. Google takú interpretáciu odmieta.
V protimonopolnom spore, ktorý sa podľa agentúry Reuters koná raz za generáciu, sa rozhodne o tom, či Google postupoval nezákonne v snahe udržať si dominantné postavenie na trhu internetového vyhľadávania.
Ak vláda spor vyhrá, spoločnosť bude zrejme nútená opustiť niektoré obchodné praktiky, ktoré jej pomohli udržať sa na vrchole. Pichaie nechal predvolať Google.
Šéfovi internetovej spoločnosti predložili prípady, keď firma tlačila na výrobcov smartfónov a mobilných operátorov, aby sa Google výmenou za miliardy dolárov stal východiskovým vyhľadávačom.
"Platíme za východiskové nastavenie. To je pravda," povedal Pichai. Dodal, že Google platí za "exkluzívnu predinštaláciu" na jednotlivých zariadeniach.
Právnik ministerstva vnútra sa Pichaie spýtal na poradu vedenia Googlu z roku 2007. Apple vtedy žiadal, aby si jeho používatelia mohli v novej verzii prehliadača Applu Safari vybrať vyhľadávač. Právny zástupca tiež pripomenul dobový dokument, podľa ktorého 75 percent ľudí nemení východiskové nastavenie.
Vďaka svojmu vplyvu v oblasti vyhľadávania je Google veľkým hráčom na reklamnom trhu, ktorý je jeho najväčším zdrojom príjmov. Firma sa obhajuje tým, že nespokojní klienti môžu prejsť ku konkurencii, čo tiež niekedy robia. Dohody o zdieľaní tržieb sú podľa Googlu legálne.