Akcie v Spojených štátoch dnes po niekoľkodňovom raste oslabili. Reagovali na zverejnenie správy z posledného zasadnutia menového výboru americkej centrálnej banky (Fed), ktorá nenaznačila, že sa banka chystá znižovať úroky.
Dole zamierili po neuspokojivých hospodárskych výsledkoch akcie amerického maloobchodu a slabli aj technológie. Na devízovom trhu po počiatočnom poklese mierne posilňoval dolár.
Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, dnes odpísal 0,18 percenta a zakončil obchodovanie na 35 088,29 bodu. Širší index S&P 500 klesol o 0,2 percenta na 4538,19 bodu a index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa znížil o 0,59 percenta na 14 199,98 bodu.
Predstavitelia Fedu na zasadnutí na prelome októbra a novembra vyjadrili malú ochotu v dohľadnej dobe znížiť úrokové sadzby. A to najmä vzhľadom na to, že inflácia zostáva vysoko nad ich cieľom. Stále sa obávajú, že inflácia by mohla buď zotrvávať na vysokej úrovni alebo sa posunúť ešte vyššie.
Uviedli, že menová politika bude musieť zostať "reštriktívna", kým údaje neukážu, že inflácia presvedčivo smeruje späť k dvojpercentnému cieľu centrálnej banky.
Výrobca čipov Nvidia, ktorý po skončení obchodovania oznámi výsledky za tretí štvrťrok, zostúpil z doterajšieho maxima a stratil 0,9 percenta.
Akcie amerického maloobchodu Best Buy klesli po tom, čo tento predajca elektroniky uviedol, že očakáva výraznejší pokles ročných porovnateľných tržieb. Akcie Kohl‘s oslabili po tom, čo spoločnosť nesplnila odhady tržieb za tretí štvrťrok.
Na devízovom trhu po počiatočnom poklese mierne posilňoval dolár. Krátko pred 22:00 stredoeurópskeho času pridával dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, 0,1 percenta na 103,57 bodu. Euro na dolár strácalo 0,2 percenta na 1,0915 dolára.