Turecká ekonomika zrýchlila v 3. štvrťroku medziročný rast takmer na šesť percent a prekonala odhady ekonómov. V ďalšom období sa však očakáva zmiernenie tempa rastu po tom, ako centrálna banka začala v reakcii na vysokú infláciu výrazne sprísňovať menovú politiku. Informujú o tom agentúry Reuters, Bloomberg a portál tradingeconomics, ktoré zverejnili najnovšie údaje tureckého štatistického úradu.
Hrubý domáci produkt Turecka vzrástol v období od júla do konca septembra medziročne o 5,9 percenta, zatiaľ čo v predchádzajúcom štvrťroku dosiahol rast po revízii smerom nahor 3,9 percenta. Je to najvýraznejšie tempo rastu tureckej ekonomiky od druhého štvrťroka minulého roka, v ktorom vzrástla o 7,6 percenta.
Rast prekonal aj očakávania ekonómov. Tí počítali so zrýchlením rastu, predpokladali však, že ekonomika vzrastie maximálne o 5,6 percenta.
Pod výraznejší než očakávaný rast ekonomiky sa podpísalo viacero faktorov, najviac však tvorba hrubého fixného kapitálu a spotrebiteľské výdavky. V prvom prípade rast dosiahol 14,7 percenta a v druhom 11,2 percenta. Zvýšili sa aj vládne výdavky, konkrétne o 5,3 percenta.
Na druhej strane, v medzikvartálnom porovnaní sa tempo rastu tureckej ekonomiky po úprave o kalendárne a sezónne vplyvy výrazne spomalilo. Dosiahlo 0,3 percenta, zatiaľ čo v druhom štvrťroku ekonomika vzrástla o 3,3 percenta.
Medzikvartálny vývoj výrazne ovplyvnila zmena menovej politiky centrálnej banky po májových prezidentských voľbách a nástupe novej guvernérky Hafize Gaye Erkanovej. Banka odštartovala cyklus zvyšovania úrokových sadzieb s cieľom dostať vysokú infláciu pod kontrolu.
Napriek tomu, že sa spomalenie medzikvartálneho rastu ekonomiky očakávalo, ekonómovia nepredpokladali, že bude také výrazné. Tí, ktorých oslovila agentúra Bloomberg, očakávali rast na úrovni jedného percenta.