Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v utorok vyzvala vlády na zvýšenie daní u alkoholických nápojov a ich zavedenie u produktov, ktoré doteraz spotrebnej dani nepodliehajú, čo v niektorých európskych krajinách platí napríklad o víne. Vyššie dane by mali byť uvalené aj na sladené nápoje, vyzýva WHO a poukazuje na negatívne zdravotné dopady konzumácie týchto nápojov.
WHO uviedla, že každý rok zomrie 2,6 milióna ľudí v dôsledku konzumácie alkoholických nápojov a osem miliónov kvôli nezdravej strave. Šéf zdravotnej osvety pri WHO Rüdiger Krech povedal, že vyššie zdanenie takýchto výrobkov by viedlo k zdravším populáciám.
Krech poukázal na pozitívny náväzný efekt naprieč spoločnosťou, keď menej vypitého alkoholu povedie k menšej chorobnosti a tým k zvýšeniu príjmov pre poskytovanie verejných služieb. Predíde sa aj násilným činom a dopravným nehodám, dodal expert.
Verejné zdravotné organizácie ako WHO stále viac sústredia svoju pozornosť na zdravotné dopady alkoholických nápojov a sladených potravín potom, čo výrazne uspeli upozorňovaním na zvýšenú úmrtnosť a chorobnosť spôsobenú fajčením cigariet, poznamenala agentúra Reuters.
WHO tiež zverejnila príslušný "manuál na zdanenie alkoholu". Tvrdí, že väčšina daní na alkohol je nízka a nie optimálne nastavená a že víno nie je vôbec zdanené v 22 krajinách, väčšinou v Európe. Podľa WHO býva pitie alkoholu príčinou viac ako 200 chorôb a druhov zranení, vrátane niektorých typov rakoviny, cirhózy pečene a kardiovaskulárnych ochorení.
V Európe majú spotrebnú daň na tiché víno prevažne nevinárske krajiny. Výnimkou je Francúzsko, kde je však táto daň veľmi nízka.