Maďarsko je pripravené vetovať rozšírenie schengenského priestoru voľného cestovania o Bulharsko, ak Sofia nezruší tranzitné poplatky za ruský plyn prepravovaný cez bulharské územie. Podľa agentúry Reuters to dnes uviedlo maďarské ministerstvo zahraničia.
Budapešť pohrozila vetom po tom, ako všetkých 27 štátov Európskej únie s výnimkou Maďarska dalo vo štvrtok súhlas so začatím prístupových rozhovorov s Ukrajinou, napriek prebiehajúcej vojne vyvolanej ruskou inváziou. Maďarský premiér Viktor Orbán pri rozhodovaní odišiel zo sály a umožnil tak kolegom z ďalších európskych krajín vec schváliť jednomyseľne - teda za súhlasu všetkých zúčastnených.
Orbánova vláda udržiava aj po ruskej invázii na Ukrajinu kontakty s Ruskom, ktoré pre Maďarsko zabezpečuje väčšinu dodávok zemného plynu. Plyn je z Ruska do Maďarska a ďalej do Európy prepravovaný plynovodom cez Bulharsko a Srbsko.
"Dali sme Bulharom jasne najavo, že keď ponechajú v platnosti (toto opatrenie) dlhú dobu, keď budú dlhodobo ohrozovať bezpečnosť energetických dodávok Maďarska, budeme vetovať ich vstup do Schengenu," povedal maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó.
Kým západoeurópske krajiny vyvinuli veľké úsilie, aby sa zbavili závislosti od ruského plynu, Maďarsko dostáva z Ruska 4,5 miliardy metrov kubických plynu ročne. Podľa šéfa maďarskej diplomacie krok Bulharska ohrozuje nielen bezpečnosť energetických dodávok pre Maďarsko, ale aj pre Srbsko a Severnú Macedónsko.
Bulharsko s Rumunskom potrebujú na vstup do Schengenu jednomyseľný súhlas členských krajín Európskej únie, na ktorý čakajú už od roku 2011, keď rozšírenie Schengenu o tieto krajiny zablokovalo Holandsko spoločne s Fínskom. Neskôr sa proti prijatiu Bulharska a Rumunska do schengenského priestoru výrazne odmietavo postavilo Rakúsko. Holandsko naproti tomu svoje veto tento piatok stiahlo.