Vývoz ropy z Ruska bude v tomto roku podľa objemu o sedem percent vyšší ako v roku 2021, teda pred začiatkom eskalácie súčasného konfliktu na Ukrajine. Povedal to dnes podpredseda ruskej vlády Andrej Belousov. Západné štáty na dovoz energetických surovín z Ruska uplatňujú kvôli invázii ruských vojsk na Ukrajinu sankcie.
"V peňažnom vyjadrení export energií z Ruska takmer dosiahol úroveň roku 2021 a zostáva na úrovni, ktorá je pohodlná pre rozpočet aj pre firmy," povedal Belousov, ktorého citovala agentúra Reuters. Vicepremiér o vývoze ropy hovoril na rokovaní rady pre národné projekty, kde tiež povedal, že tohtoročný vývoz ropy by mal predstavovať 250 miliónov ton.
Európska únia, Austrália a skupina vyspelých krajín G7 vlani v decembri stanovili maximálnu cenu 60 dolárov za barel ruskej ropy prepravovanej po mori. Západné firmy majú v rámci tohto opatrenia zakázané poskytovať služby umožňujúce predaj ruskej ropy za cenu, ktorá presahuje stanovený strop.
Cieľom je obmedziť Moskve príjmy na financovanie vojny na Ukrajine, ale zároveň zabrániť výraznému výpadku v dodávkach ruskej ropy na svetový trh.
Rusko tvrdí, že sa mu darí predávať takmer všetku svoju ropu výrazne nad cenovým stropom. Ministerstvo financií na začiatku decembra uviedlo, že priemerná predajná cena kľúčovej ruskej ropy Urals v období od januára do novembra predstavovala 62,89 dolára za barel. Klesla tak zo 78,32 dolára za barel v rovnakom období minulého roka.
V samotnom novembri priemerná cena ruskej ropy Urals predstavovala 72,84 dolára za barel, a nachádzala sa tak vysoko nad cenovým stropom. Rusko bolo nútené okamžite po zavedení cenového stropu obmedziť vývoz ropy a ropných produktov.
Neskôr sa mu však podarilo odovzdať väčšinu svojho vývozu domácim alebo nezápadným zahraničným prepravcom, ktorí nevyžadujú západné poistenie.