Nemeckí farmári dnes na protest proti chystaným úsporným opatreniam vlády kancelára Olafa Scholze opäť zablokovali cesty a diaľničné privádzače, protesty sú ale oproti pondelku výrazne miernejšie.
Rovnako ako v pondelok poľnohospodári zastavili premávku na priechodoch s Českom Boží Dar/Oberwiesenthal a Potůčky/Johanngeorgenstadt, po 7:30 bola ale cesta opäť voľná. Menšie problémy boli podľa bavorskej televízie BR24 tiež na hraničnom priechode Philippsreut/Strážny.
Pondelkový protest ochromil celú krajinu, dnešné blokády ale nie sú plošné. V Berlíne zostáva naďalej uzavretý hlavný ťah v centre pri Braniborskej bráne. Nemecký autoklub ADAC hlási zablokované nájazdy na diaľnici A72 v Sasku v úseku z Lipska cez Saskú Kamenicu do Cvikova. Problémy sú tiež na A4 zo Saskej Kamenice do Erfurtu.
Denník Sächsische Zeitung napísal, že poľnohospodári protestujú tiež v Wiesenbade, Annabergu-Buchholzi a Bärensteine v Krušných horách. Krátko zablokované boli dva hraničné priechody medzi Českom a Saskom.
Bavorská televízia BR24 uviedla, že k hraničnému priechodu Philippsreut/Strážny sa vydala kolóna asi 20 traktorov. Ďalšie protesty sa konajú napríklad v okolí Ulmu v Bádensku-Württembersku.
Šéf Zväzu nemeckých poľnohospodárov (DBV) Joachim Rukwied v pondelok protesty označil za úspešné. "Bol to dobrý začiatok nášho spoločného akčného týždňa," povedal.
Poľnohospodári chcú proti rušeniu daňového zvýhodnenia pre diesel v poľnohospodárstve demonštrovať až do 15. januára, keď chystajú veľké zhromaždenie v Berlíne.
Podľa Rukwieda sa do pondelkového protestu zapojili farmári so zhruba 100-tisíc traktormi, ktorými blokovali dopravu. "Spolkovej vláde sme vyslali jasný signál, že treba stiahnuť plány na zvýšenie daní," dodal.
Vláda pre rozpočtovú krízu a nevyhnutnosť šetriť chcela pôvodne skončiť s podporou dieselu pre poľnohospodárov a s daňovým oslobodením poľnohospodárskych vozidiel.
Zväz DBV kvôli tomu vlani v decembri usporiadal v Berlíne demonštráciu a ďalšími pohrozil. Vláda následne čiastočne ustúpila a v pondelok schválila zachovanie daňového zvýhodnenia, podporou diesela chce ale postupne do roku 2026 zastaviť. Poľnohospodári to však odmietajú a požadujú odvolať všetky plánované škrty, čo ale Scholzov kabinet urobiť nechce.